'Futbol başlayınca eksik kalmayalım'
SPOR // 4 Nisan 2020 Cumartesi 00:01

Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, kulüp ve Play Spor’un Youtube kanalı üzerinden ortak yayınında video konferans sistemi ile futbol spikeri Melih Gümüşbıçak’ın sorularını yanıtladı.

'Futbol başlayınca eksik kalmayalım'
Koronavirüs salgını nedeniyle herkesin evde kalması gerektiğini vurgulayan Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, “Evde kalmaya devam ediyoruz. Çalışmadığım sürede evde kaldım ama bu kadar kalmamıştım. İlk defa bu kadar uzun süre evde kalmak zorunda olduk. Ama bunu yapmak zorundayız. Çünkü daha sağlıklı ve daha huzurlu bir şekilde yarın dışarıya çıkmak istiyorsak bugün evde kalmak zorundayız. Tabi ben bunları söylerken, dışarı çıkmak zorunda olan, çalışmak zorunda olan, çeşitli sebeplerden dolayı da evde kalamayanlar da içten içe bize sitem edebiliyorlardır. Dışarıya çıkmak zorunda olanlar da çalıştığı yerlerde, toplu taşıma araçlarında, duraklarda, marketlerde mutlaka sosyal mesafeyi koruması, temastan kaçınması, eldivenleri ve maskeleri ihmal etmemeliler. Doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız canla başla mücadele veriyorlar. Hayatları pahasına çok fedakar bir şekilde her şeylerini ortaya koyuyorlar. Bizim tabi ki daha farklı sorumluluklarımız da var. Eğer onların bu fedakarlıklarına ve kahramanlıklarına bir şekilde yardım etmek istiyorsak evde kalmak ve doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın, devletimizin, bakanımızın bize uygulatmaya yönelik bütün kurallarına uymamız gerekiyor” diye konuştu.

Bu sürecin kahramanlarının sağlık çalışanları olduğunu belirten Ertuğrul Sağlam, “Vaka sayısı arttıkça hastanelerimizde ve sağlık merkezlerimizdeki görüntüleri gördükçe doktorlarımızın, hemşirelerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve diğer çalışanlarımızın da bugün bizim için ne kadar daha önemli olduğunu görüyoruz. Hayatları pahasına bir kahramanlık ortaya koyuyorlar. Onlara minnettarız ve çok teşekkür ediyoruz. Onların bu yaptıklarını ne devletimiz ne de bizler unutmayacağız. Her mücadele kendi içerisinde bazı insanları ve bazı kesimi öne çıkarıyor ve kahramanlar yapıyor. Bugünün kahramanları da kesinlikle sağlık çalışanlarımız. İnsan olarak görevimiz onlara destek ve yardımcı olmaktır. Bizim vatandaş olarak biraz daha fazla sorumluluk almamız lazım. Her yerde zorunlu tedbirlerle bu hayat devam edemez. Kurallar ortaya konuyorsa bizim de bu kurallara riayet etme zorunluluğumuz var. Devlet güzel güzel anlatıyor. ‘Evde kalın, mecbur değilseniz dışarı çıkmayın. Çıktıysanız sosyal mesafeyi koruyun’ Bunlar da aslında ciddi anlamda önlemlerdir. Vatandaşlarımızdan da isteğimiz bu kurallara uyulmasıdır. Bazı şeyleri devletimize zorla yaptırmayalım. Bu vatandaşlık görevidir. Bazı insanlarımız sorumluluk alıyor ve bunları yerine getiriyor. Bazı sorumsuzlar var, onlar da inşallah gerçekle yüzleşip en azından bundan sonrasıyla ilgili sorumluluk alırlar” şeklinde konuştu.

Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, konuşmasına şöyle devam etti;
“Biz futbol ülkesiyiz. Tabi bugünkü derdimiz futbol değil. Bizim hayatımız futbol. Şu gün bizim öncelikli konuşmamız gereken nokta ülkemizin içinde bulunduğu bu ortamdan nasıl daha az zarar görerek çıkabilir, nasıl yarınlarımızı huzurlu, daha sağlıklı bir şekilde devam ettirebiliriz bunun da hazırlığını yapmak lazım. Evde sosyal medyayı, haberleri takip ediyoruz. Sosyal medyada bazı futbolcu arkadaşlarımız ‘8 saat ps oynuyorum, 12 saat oyun oynuyorum’ diye paylaşıyorlar. Daha farklı şeyler yapın. Kitap okuyun, kendi kişisel gelişiminiz ile ilgili vakit ayırın. Bu zamanı sonrasında bulamayabiliriz. Kendi geçmişinizle ilgili değerlendirmeleri yapın. Geleceğinizi daha doğru bir şekilde ‘nasıl yönlendirebilirsiniz’ bunun için bir durum değerlendirmesi yapın. Beyninizi bunlara yorun. Kendi futbol hayatınızda, geçmişinizle alakalı neler yaptınız, neleri yapamadınız, bunları ortaya koyun. Geleceğinize bunu nasıl doğru bir şekilde entegre edebilirsiniz. Biraz bunları yapın. Bu dönem bizim için önemli bir fırsat. Geçmişte benim de yanlışlarım ve hatalarım oldu. Bunların değerlendirmesini, muhasebesini şu gün daha sağlıklı bir şekilde çok geniş bir zaman içerisinde değerlendirmeye çalışıyorum. Biliyorum ki bu bana yarın için çok büyük bir katkı sağlayacak. Doğru değerlendirmeler yapıp bunu geleceğimize doğru bir şekilde entegre edebilirsek bu kriz ortamını da fırsata çevirme şansını da yakalamış olacağız” dedi.