Günde '5 bin'den fazla test
KOVİD-19 // 11 Mart 2021 Perşembe 09:33
Günde '5 bin'den fazla test

Samsun'da korona virüs ile mücadele kapsamında bulaş riskini azaltabilmek ve yayılımını önleyebilmek amacıyla 10 farklı sağlık merkezinde PCR testi yapılıyor.PCR testlerinin yapıldığı merkezlerin 5'i Halk Sağlığı, OMÜ Hastanesi, Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi, Çarşamba Devlet Hastanesi, Bafra Devlet Hastanesi olmak üzere kamu hastanesinden oluşuyor. Diğerler test merkezleri ise özel hastaneler.

Çarşamba Devlet Hastanesi'nde Covid-19 aşı odalarını ve servisleri ziyaret eden Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada ‘‘İlimizdeki kamu hastanelerimizde günlük 8 bin 700 test yapabilme kapasitesine sahip 9 adet PCR test cihazı bulunmakta olup günlük ortalama 5 binin üzerinde test yapılıyor" dedi. 

Pandemi döneminde kurullara uyulmasının önemine de dikkat çeken Vali dağlı, "Mümkün olduğunca cenaze törenlerine birinci derece yakınlarımız dışında katılmayalım ve taziye ziyaretlerinde bulunmayalım. Özellikle hafta sonları başta olmak üzere toplu olarak kırsalda bulunan eş dost akrabalarımızla bir araya gelmeyelim. Canlarını feda edercesine çalışan sağlıkçılarımız başta olmak üzere hep birlikte koronavirüse karşı bir mücadele veriyoruz. Ancak Samsunlu hemşerilerimizin desteği olmadan bunu başarıya ulaştıramayız" dedi.