Deveci Vurdu Gol Oldu
Yazarlar // 8 Mayıs 2019 Çarşamba 11:01

İsmail BAŞARAN

Samsun Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci bazı işçi sendikalarının emekçilerle ilgili söylemlerine karşılık verdi.Deveci “Meslek hayatım boyunca yıllardır işçi ve emekçilerin yanlarında bulunarak, işçi haklarının savunulması için mücadele verdim” dedi.Bazı sendikaların algı operasyonu yaptığını ve söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Sonra da ekledi: “Atakum Belediyesi işçilerinin 4 aydır maaşları ödenmiyorken neredeydiniz.” Sahi neredeydi bu sendikalar, eski başkandan mı çekiniyordu yoksa iktidardan mı korkuyorlardı?Bir ülkede sendikalar bile iktidardan çekiniyor ve seslerini yükseltemiyorsa o ülkede hak ve özgürlükten bahsetmek abesle iştigaldir.Eleştiren sendikalar acaba daha önce işçilere maaşları dört ay verilmeyince seslerini neden çıkaramadıklarını da açıklayabilecekler mi?

SAMSUN VE SAĞLIK
Samsun'da Sağlık İl Müdürlüğü, kamu hastanelerinde hastaların kayıtlarının dijital ortamda tutulduğu 'Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'ni değiştirmek için ihaleye çıktı. Müdürlük, 'Web Tabanlı Merkezi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Hizmet Alımı' gerçekleştirdi. Buna bir sağlık sorunu nedeniyle gittiğim Gazi Hastanesinde tanık oldum, tabi ki sistemin çöktüğünden bahsediyorum.Doktorlar hasta muayene edemiyor, muayene etseler bile verileri bilgisayarlara yükleyemiyor.Kısaca sistem çökmüş durumda, şimdi onarılmaya çalışılıyor.Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nde, Gazi Devlet Hastanesi ve Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde çalışmayan 'Hastane Bilgi Yönetim Sistemi, hastaları mağdur ediyor elbet, çünkü doktorlar bile kontrole giden hastalarına söyleyecek söz bulamıyorlar. Veriler girilemediği için hastalar bile muayene edilemiyor.Ekonomimiz, siyasetimiz evlere şenlik, bu şenliğe bir de sağlığımız katıldı, İktidar bu sorunlara çözüm bulma yerine bahaneler üretip İstanbul seçimlerini iptal ediyor.Gerekçelere bakılırsa Samsun’da da seçimlerin iptal edilmesi gerekiyor sanırım. Çünkü Samsun’daki seçimlerde de seçmen listelerinde oynanmış olabileceği iddiaları henüz bitmiş değil. Avrupa Birliği yetkilileri İstanbul'da seçimlerin tekrarlanması kararının seçimlerin güvenilirliğini sarstığı değerlendirmesinde bulunurken, Dışişleri Bakanlığı eleştirileri kabul etmediğini ve Türkiye'nin demokratik olgunluğunu kanıtlamış bir ülke olduğunu kaydetti.Bu açıklamadan sonra beni bir gülme aldı ki… Mühürsüz oyların geçerli sayıldığı bir ülkeden bahsediyoruz galiba…

GÜNÜN FIKRASI
Aslan, kurt ve tilki ava çıkarlar. Bir geyik, bir koyun ve bir de horoz avlarlar. Aslan, kurda:“Şimdi bunları adaletle paylaştırıp sohbetimize tat ver" der. Kurt: "Ey cihan şahı, avcıların sultanı!.. Bundan kolay ne vardır... Geyik sizin, koyun benim, horoz da şu zavallı tilkinindir".Aslan, gök gürlemesini andıran bir sesle kükrer. Kurdu, kan revan içinde yere serer. Tilkiye dönüp: Tez sen paylaştır" der. Tilki: "Ey yiğitler ülkesinin tek hükümdarı!.. Koyun sabah kahvaltınız, geyik öğle yemeğiniz, horoz ise sultanıma çerezdir. Aslan: “Aferin sana bu adaletli taksimi kimden öğrendin?" diye sorar.Tilki: “Şu yerde yatan kurt kardeşten öğrendim" diye cevap verir.Yüksek Seçim Kurulu acaba iki yıl önce “mühürsüz oyların geçerli sayılacağı” yolundaki kararını verirken de birilerinden mi korkmuştu? Aklıma bir soru takıldı: Samsun’daki seçimlerde sandıklarda görevliler normalmiydi? 

GÜNÜN SÖZÜ
Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek ise tehlikelidir. Konfiçyüs