Yarım kalan müze heyecanlandırdı!
YAŞAM // 3 Şubat 2020 Pazartesi 00:02

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, "Samsun'a yeni açılacak müze çok etkileyici. Bitiğinde Türkiye'nin en iddialı müzelerinden biri olacak" dedi.

Yarım kalan müze heyecanlandırdı!

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Samsun'da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Bakan Yardımcısı Demircan ilk olarak Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte 22 bin metrekarelik alana yapılan ancak müteahhidin işi bırakması nedeniyle yarım kalan yeni Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatını gezdi.

İlkadım ilçesinde restorasyonu tamamlanan Taşhan ve Süleyman Paşa Camii-Medresesi'nde incelemelerde bulundu. Özel okul, özel hastane, otel gibi yatırımlar yapılabilecek Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait deniz manzaralı 30 bin metre karelik arsayı da inceleyen Demircan, projelere hayran kaldı. Demircan sonrasında Vakıflar Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek Samsun'da yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yapımı son aşamaya gelen ve 4 bin 577 metrekare bina alanına sahip 4 katlı Gazi İl Halk Kütüphanesinde de incelemeler yapan Demircan, Vali Kaymak ve Başkan Demir ile birlikte kütüphanenin en üst katına çıkarak Samsun manzarasında hatıra fotoğrafı çektirdi. Demircan, son olarak Başkan Mustafa Demir'i makamında ziyaret etti.


Karadeniz e  dalga  formunda müze

Demircan, "Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Samsun'da yaptığı işleri görmek ve özellikle de Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı işler yerinde incelemek üzere Samsun'a geldim. Özellikle incelediğimiz müze çok etkileyici. Bütün Karadeniz'in ilgisini çekecek. Ülkemizde en iddialı müzelerden birine sahip olacak. Böyle bir durumun gururunu yaşadığımı ifade etmek istiyorum. Şehrin kalbinde güzel işler var. Büyükşehir Belediye Başkanımızın güzel işleri var. Samsun'daki bedesten, hamam ve Saat Kulesi ile sanıyorum şehrin turizm algısına ciddi katkıda bulunacaktır. İyi çalışmalar var heyecan verici. Samsun'a çok yakışacak diye düşünüyorum. Samsun ile İstanbul arasında kozmopolitlik bir benzeme var. Saathane bölgesi çok heyecan verici. Vizyonu güzel. İşin bazen cesameti bazen de niteliği kemiyet mi keyfiyet mi her ikisi de önemli. Keyfiyeti benim çok hoşuma gitti" dedi.