Sıfır atık için çevre hafıza oyunu
YAŞAM // 23 Ağustos 2021 Pazartesi 07:31
Sıfır atık için çevre hafıza oyunu

İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan “Sıfır Atık” geri dönüşümle toplumsal farkındalığın artması için çalışmalarına devam eden İlkadım Belediyesi “Çevre Hafıza Oyunu" ile çocuklara ve ailelere gelecek nesillere daha yeşil, daha yaşanılabilir çevre için ilk adımı atıyor.

Proje hakkında bilgiler veren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Hepimiz biliyoruz ki doğa ve çevrenin korunması doğadaki tüm canlıların sağlığı için yapılabilecek en önemli şeydir. Geri dönüşümle kazanılabilecek atıkların değerlendirilmesiyle çöp miktarı azalacak, çevre ve doğa kirlenmeyecek, atık maddelerin tekrar kullanımı ile ekonomiye katkı sağlamış olacağız. Toplumda herkesin konuyla ilgili bilinçlendirilmesi sağlanmaya çalışılmakta ama buna rağmen pek çok insan hala sokaklara çöp atmakta, gittiği doğa gezisi ya da piknikte doğayı kirletmeye devam etmektedir. Davranışların alışkanlık haline dönüşebilmesi zaman alıyor. İleri yaşlarda ise alışkanlık kazandırmak gerçekten kolay olmuyor. İyi davranışların alışkanlık haline gelebilmesini sağlamak için eğitime okul öncesi dönemde başlamak gerekiyor.


“Çevre Atık Oyunu” geri dönüşümü sevdirecek”

Bizde bu düşünceden hareketle geri dönüşüm alışkanlığını okul çağlarındaki yavrularımıza bu bilinci hem öğrenecekleri hem de oynayacakları bir formatta hazırladığımız “Çevre Hafıza Oyunu” ile okullarımıza taşıyacağız. Oyuna başlayacak olan çocuklarımıza ilk önce atık türleri tanıtılıyor. Cam, plastik, kağıt, metal gibi atıkları sınıflandırması öğretiliyor. Daha sonra teorik bilgilerin eğlenceli bir formatla pekiştirilmesi için oyun bölümüne geçiliyor. Bu bölümde kartlarda geri dönüşümü olan materyalleri hakkında bilgilerin ve resimlerin bulunduğu kartların eşleşmesi yapılıyor. "Organik Atık, Cam Atık ve Metal Atık" yazılı 3 farklı kutuya, eşleşmiş olan kağıtların doğru atılması isteniyor. Çocuklarımıza geri dönüşüme karşı gelişecek olumlu tutum ve davranışlar ilerde doğayı seven, içinde bulunduğu çevreye değer veren ve hayat boyu geri dönüşümü hem evinde hem iş yerinde uygulayan ve uygulanmasını teşvik eden yetişkinler olmalarını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.