Samsun'a 16 bin fidan dikildi
YAŞAM // 12 Kasım 2020 Perşembe 00:36
Samsun'a 16 bin fidan dikildi

Samsun'da '116 bin fidan dikimi' hedefi ve ‘Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında 12 noktada 16 bin fidan toprakla buluştu.


Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 8 bin 600 fidan sağlandı, vatandaşlara 12 bin 500 fidan dağıtıldı. Diğer kurumların da yaptığı dikimlerle sayı 16 bini buldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Samsun Üniversitesi'nde (SAMÜ) hatıra ormanları oluşturuldu. Atakum Alanlı mevkisinde 3 bin 500 fidan dikildi.


‘Geleceğe Nefes' kampanyası çerçevesinde ‘Bugün Fidan, Yarın Nefes' sloganıyla OMÜ Kurupelit Kampüsü'nde sağlık çalışanlarına vefa amacıyla oluşturulan ‘Sağlık Çalışanları Hatıra Ormanı'nda bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi.


Etkinliğe katılan Samsun Valisi Dr. Zulkif Dağlı yaptığı konuşmada, “Bizim amacımız ormanlarımızı korumak, su kaynaklarımıza dikkat etmek, gelecek nesillere bunları en iyi şekilde aktarmak. Hem mevcut ormanlarımızı koruyacağız hem de yeni fidan dikimleri ile doğaya katkıda bulunacağız. Samsun ilimizin bu konuda şanslı olduğunu belirtmek istiyorum. Orman varlığımız gerçekten çok fazla. Yine su kaynakları bakımından da en başta gelen illerden birisiyiz. Bu dönemde en çok mesaimizi alan konu pandemi. Bu mücadelede sağlık çalışanlarımızın buradaki gayreti, fedakârlığı yadsınamaz. En fazla gayret içerisinde bulunan, kendini tehlikeye atan ve pandemi ile en fazla karşı karşıya gelen yine sağlık çalışanlarına ithafen böyle bir ağaç dikimi çok uygun oldu. Bu etkinlik sağlık çalışanlarımız için fazlasıyla değer” dedi.