Piri Reis'in hayatı SAMDOB'ta sahnelecek
YAŞAM // 08 Kasım 2018 Perşembe 12:20

Dünyamızı ilk kez haritalandıran Osmanlı'nın yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan 'Denizlerin Piri' Muhyiddin Piri Bey'in hayatı, 15 Kasım 2018 Perşembe günü SAMDOB sahnesine taşınacak

Piri Reis'in hayatı SAMDOB'ta sahnelecek

Geçtiğimiz ay prömiyeri yapılan 'Piri Reis' adlı bale eseri, sanatseverlerden tam not aldı. Dakikalarca ayakta alkışlanan eser, Kasım ayında Samsunlular ile buluşmaya devam edecek. 'Piri Reis' bale eseri 15 Kasım 2018 Perşembe akşamı Aydın Gün Sahnesi'nde saat 20:00'de sahnelenecek.

Bale eseri, Osmanlı Donanması Komutanı Piri Reis'in hayatını, görsel şölenle sahneye koyuyor. Başarılı yaratıcı kadrosunun yanı sıra, Piri Reis'in hayatını ele alan ilk ve tek eser olma özelliği taşıyor.


EŞSİZ BİR KONUYA SAHİP


Gelibolu'da doğan Muhyiddin Piri, amcası Kemal Reis'in yanında dünyayı gezmiş ve denizciliği öğrenmiştir. İlerleyen dönemlerde üstün denizcilik yetenekleriyle etkilediği Osmanlı paşaları sayesinde, Osmanlı Donanması'nda yer almıştır. 15. yüzyılda yaşayan ünlü denizci, Amerika'yı da gösteren dünya haritaları ve "Kitab-ı Bahriye" adlı denizcilik kitaplarıyla ölümsüzleşmiştir. Çizdiği haritalarda ve yazdığı kitaplarda, gittiği yerleri haritalandırmanın dışında kültürel yapısından da bahseden denizci, dönemin kültürel coğrafyasına büyük ışık tutmuştur.

2 perdeden oluşan 'Piri Reis' balesi, 15 Kasım 2018 Perşembe akşamı saat 20:00'de Aydın Gün Sahnesi'nde gerçekleştirilecek. Eserin biletleri SAMDOB gişe ve www.biletiva.com adresinde satışa sunulmuş olup, SAMDOB gişe hafta içi 10:00-18:00 saatleri arasında, temsil günleri temsil başlama saatine kadar açıktır.