Nasreddin Hoca’nın Doğum Yıl Dönümü Kutlaması
YAŞAM // 7 Haziran 2015 Pazar 00:00

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, doğum yıl dönümü 8-14 Haziran tarihleri arasında kutlanacak olan Nasreddin Hoca’yı tebessümle, düşünerek ve saygıyla andıklarını belirtti.

Vali Tuna, yaptığı açıklamada, ünü ülkemizle sınırlı kalmayıp sevgisi, sevecenliği ve bilgeliğiyle adı dünya ülkelerine yayılan Nasreddin Hoca’nın, Türk milletinin yetiştirdiği büyük şahsiyetlerden olduğunu anlattı. Halk arasında efsanevi bir şahsiyet hâline dönüşen Nasreddin Hoca’yı bir kez daha tebessümle, düşünerek ve saygıyla andıklarını ifade eden Vali Güngör Azim Tuna, “Söylemleri üzerinde yapılan araştırmalar sonunda iyi niyetli bir insan, keskin zekâlı ve hazırcevap bir halk filozofu ve örnek ahlâkı ile çevresinde sevilip sayılan, dürüst, samimi, sevgi ve hoşgörü sahibi olarak gönül dünyamızın manevi mimarlarındandır. İyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak için güzel ve düşündüren nükteleriyle bizlere ve bizlerden sonra da çocuklarımıza yıllar öncesinden gülümseyen Hocamız bizleri her fıkrasıyla gündelik hayatta karşılaştığımız sıkıntılar sırasında doğru düşünmeye sevk etmiştir. İnsanları kırmadan, hatalarını yüzlerine vurmadan düşünmeye sevk eden Hocamız dilden dile dolaşan fıkralarıyla eminim ki asırlarca yaşayacaktır” diye belirtti.

Nasreddin Hoca’yı, 8-14 Haziran tarihleri arasında kutlayacakları doğum yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha saygıyla, rahmetle, neşe içerisinde andıklarını ifade eden Vali Göngör Azim Tuna, “Tarih sahnesinde baki kalan bu kubbede bir hoş seda bırakan Hocamız gönüllerimizde sevgiyle yaşayacaktır. Gönüllere mizah ikliminde hoşgörü ve sevgiyi mayalayan “Nasreddin Hocamızın” hemşehrileri olarak Eskişehirlilerin yüzlerinde tebessümün eksik olmadığı sağlıklı, mutluluk, huzur dolu günler diliyorum” diye kaydetti.