İlkadım'da hizmet durmadı
YAŞAM // 3 Ocak 2021 Pazar 18:16
İlkadım'da hizmet durmadı

İlkadım Belediyesi üç günlük sokağa çıkma kısıtlamasında da durmadı. Vatandaşların sağlıkla ve güvenle evlerinden kalabilmesi için seferber oldu. Kısıtlama saatlerinde temizlik ekipleri ile sahada olan sağlık işleri ekipleri hijyen ve dezenfeksiyon çalışmalarını sürdürürken, sevimli dostlar da yalnız bırakmadı. Vefa Destek ekip ise 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçları için aralıksız çalıştı.


80 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasında İlkadım Belediyesi saha ekipleri, ilçenin dört bir yanında çalışma başlattı. Pandemi döneminde belediyenin en önde çalışan ekipleri olan Temizlik İşleri Müdürlüğü, kısıtlama ile boş kalan sokak, park ve ortak kullanım alanları başta olmak üzere tüm ilçede temizlik ve dezenfeksiyona ağırlık verdi. Temizlik ekiplerinin yanı sıra, önceki sokağa çıkma kısıtlamalarında olduğu gibi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri de sokakta yaşayan can dostlar için sahada yer aldı. Kurallara uyulması için sıkı denetimi elden bırakmayan Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Vefa Destek ekibi ise belediyeye telefonla ulaşarak ihtiyaçlarını ileten 65 yaş üstü vatandaşların taleplerini yerine getirmek için seferber oldu.“Camiler unutulmadı”


Kısıtlamanın ilk gününde otuzdan fazla noktada yıkama ve dezenfeksiyon yapan ekipler, yeni yılın ilk cuması camileri de unutmadı. İlçe halkının sağlıklı bir ortamda ibadet edebilmesi için camilerin iç ve dış mekanlarındaki tüm ortak kullanım alanları dezenfekte edildi. Temizlik ekipleri gelen talepleri değerlendirerek sokakları baştan aşağı yıkanarak dezenfekte etti. İlçenin tüm sokaklarında uygulanacak çalışmalar, her kısıtlamada aksamadan sürdürüleceği belirtildi.


Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri de sokağa çıkma kısıtlamasında, yiyecek bulamayan sevimli dostları yalnız bırakmadı. Sabah saatlerinde yola çıkan ekipler, gün boyu belirlenen noktalara giderek kedi ve köpeklere mama bıraktı. Kentin meydanlarındaki güvercinleri de unutmayan ekipler, kuşları da buğday ile besledi. Kısıtlama uygulanan günlerde sokak hayvanlarına mama dağıtımının düzenli olarak devam edeceği ifade edildi.“Kurallara uymayanlara tutanak”


Kısıtlama sırasında sahada çalışan bir diğer ekip de Zabıta Müdürlüğü ve Vefa Destek ekipleri oldu. Halkın sağlığını riske atarak kurallara uymayan ve açık olmaması gerektiği halde kaçak olarak çalışan işyerlerini tespit eden zabıta ekipleri, tutanak tutarak cezai işlem uyguladı. Öte yandan Vefa Destek ekipler, 25 adreste 65 yaş üstü vatandaşların belediyeye ilettikleri ekmek ve temel gıda gibi alışveriş taleplerini de yerine getirdi.