Engelsiz çocuk evi
YAŞAM // 3 Kasım 2021 Çarşamba 20:23
Engelsiz çocuk evi

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Engelsiz Çocuk Evi, çocuklara eğitim ve eğlenceyi bir arada sunarken, ailelerine de büyük kolaylık sağlıyor. Başkan Mustafa Demir, “4-14 yaş arasındaki otizmli, down sendromlu gibi tüm çocuklarımızın özel eğitim öğretmenlerimiz ile birlikte her zaman yanlarındayız” dedi.

Ulaşımdan altyapıya, tarihi mirastan çevreye kadar her alanda Samsun'u geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergilemeye devam ediyor. Zihinsel engelli çocuklar başta olmak üzere engelli çocuğa sahip ailelerin kendilerine zaman ayırmaları, aynı zamanda çocukların sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan gelişimlerini desteklemek amacıyla 4-14 yaş arası çocuklar için ‘Engelsiz Çocuk Evi Projesi'ni hayata geçirdi.


Mavi Işıklar Engelliler Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi içerisinde 240 metrekare alana kurulu olan ‘Engelsiz Çocuk Evi'nin içerisinde; eğitim odaları, dinlenme odaları, oyun ve uyku odaları ile yemek salonu bulunuyor. Hafta içi her gün 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet verilen merkezde çocukların okul ve eğitim durumlarına göre özel programlar hazırlanıyor. Hem çocuklara hem de ailelerine yönelik gelişimsel danışmanlık hizmetleri, 0-4 yaş küçük adımlar destek eğitimi, 4-7 yaş erken çocukluk eğitimleri, 7-14 yaş çocukluk dönemi eğitimleri, engellilik ve aile danışmanlığı ve sosyal aktiviteler gibi birçok hizmet ücretsiz olarak veriliyor. Engelsiz Çocuk Evi, çocuklara gönüllerince vakit geçirme imkanı sunarken ailelerin de yaşamını kolaylaştırıyor.