Çevreci kadınlardan bisiklet turu
YAŞAM // 9 Mart 2020 Pazartesi 10:06

Atakum Çobanlı Halk İskelesi’nde toplanan yüz kadar bisikletli Çobanlı Halk İskelesi’nden başlayarak Samsun Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önüne kadar pedal çevirdi. Etkinliğe katılan bisikletli kadınlar asker, işçi, yöresel kıyafetler ve doktor önlüğü gibi belirli iş kollarını temsil eden kıyafetlerle etkinliğe katıldı.

Çevreci kadınlardan bisiklet turu

Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapan Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği Başkan Yardımcısı Hasret Subaşı: “08 Mart ülkemizde kadınların eşitlik ve özgürleşme  mücadelesinin dile getirildiği, emeğine, kimliğine sahip çıkarak kadın sorunlarının duyurulduğu bir gün haline gelmiştir. Ülkemizde 8 Mart‘la ilgili ilk toplantı 1921 yılında Ankara da yapılmıştır. Cumhuriyetin kuruluşunu izleyen yıllar da kadınlar Atatürk devrimleriyle eğitim, aile ve siyasette eşit haklara sahip olmuştur. Uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara rağmen kadınlar dünyanın her yerinde şiddete ve ayrımcılığa uğramakta; siyasette, karar mekanizmalarında, ekonomide, eğitimde erkeğe göre ikincil konumda kalmaya devam etmektedir. Toplumsal yaşamın her alanında  büyük sorumluluklar yüklenen, gelecek kuşakların yetiştirilmesinde en büyük pay sahibi olan kadınlarımızın  sahip olduğu hakların bilincine varmaları büyük önem taşımaktadır. Erkeğiyle, kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle, kadına yönelik şiddet ve benzeri, insan onurunu zedeleyen her türlü haksızlığa karşı demokrasi ve adaletle mücadele etmeliyiz. Toplumsal huzurun tesis edildiği günlere erişme temennisiyle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. Vatanın düşmana karşı savunulmasında Türk Kadını erkeğiyle birlikte çok önemli hizmetler yapmıştır. Şanlı tarihimizin her aşamasında Türk Kadını, ülkesi için her türlü sorumluluğu paylaşmış ve özellikle Anadolu’nun düşmandan kurtuluşuyla sonuçlanan Milli Mücadele’de sadece miting meydanlarında değil, bizzat cephede çarpışarak büyük yararlılıklar göstermiştir. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk, “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim diyemez” diyerek kahraman kadınlarımızı hak ettikleri şekilde onurlandırmıştır. Bugün, Türk kadınları olarak Kurtuluş Savaşı’nın kahraman kadınları Halide Onbaşı,  Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı, Erzurumlu Kara Fatma, Halime Çavuş, Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye ve daha yüzlercesi gibi cephede savaşıp, sırtımızda cepheye silah ve yiyecek taşıyamasakta, ülkesi için göğsünü siper eden kahraman Türk Ordusu’nun her daim yanındayız. İdlip Operasyonunda ve vatan savunması için şehit düşmüş olan tüm Kahraman Askerlerimize Allah’tan rahmet, yiğitler doğuran annelere, kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.”

 

Basın açıklamasının ardından dernek üyesi İmam İsa Düdükçü tarafından vatan savunması uğruna hayatını kaybeden şehitlerimiz ve cinayete kurban giden kadınlarımız için dua okundu. Etkinlik Çobanlı Halk İskelesi’ne dönülerek tamamlandı.
Çevreci kadınlardan bisiklet turu