Video Yardımcı Hakem sistemi çevrim dışı olarak uygulandı
SPOR // 28 Ekim 2017 Cumartesi 23:26

üper Lig'in 10. haftasında Medipol Başakşehir ile Teleset Mobilya Akhisarspor arasında yapılan maçta, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi ilk kez çevrim dışı olarak uygulandı. Cüneyt Çakır ve Barış Şimşek'in görev yaptığı VAR sisteminde tüm pozisyonlar takibe alındı.

Video Yardımcı Hakem sistemi çevrim dışı olarak uygulandı

Karşılaşmada Cüneyt Çakır ile Barış Şimşek, VAR sisteminde görev yaptı. Çevrim dışı olarak yapılan denemede yayıncı kuruluşun tüm kamera görüntüleri VAR aracına aktarıldı ve pozisyonlar burada tekrar izlendi.

Müsabaka hakemiyle iletişim kurmadan, VAR kapsamına girecek pozisyonlarla ilgili tespitler anında sesli ve görüntülü olarak sisteme kaydedildi. Müsabakanın ardından söz konusu kayıtlar, Uluslararası Futbol Birliği Kuruluna (IFAB) gönderilecek ve çevrim dışı testin sonuçları IFAB'ın uluslararası sistemine yüklenecek. Her bir testin başarılı olup olmadığına IFAB karar verecek.

Süper Lig'de bu hafta iki maçta daha VAR sistemi çevrim dışı olarak uyulanacak. Ligde yarınki Bursaspor-Antalyaspor maçında Bülent Yıldırım ve Koray Gençerler, 30 Ekim Pazartesi günü Fenerbahçe-Kayserispor müsabakasında ise Mete Kalkavan ile Alper Ulusoy video yardımcı hakem olarak görev yapacak.


YUSUF NAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMALAR...

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin maçlarda uygulanması için çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

VAR sisteminin, Medipol Başakşehir-Teleset Mobilya Akhisarspor maçında ilk kez çevrim dışı uygulanmasının ardından, MHK Başkanı Namoğlu ve video yardımcı hakem olarak görev yapan Cüneyt Çakır ile Barış Şimşek, 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda açıklamalarda bulundu.

Yapılan denemede hakemle sanki diyalog kuruluyormuş gibi tüm işlemlerin kayda alındığını, pozisyonların görüntülerini rapor halinde Uluslararası Futbol Birliği Kuruluna (IFAB) göndereceklerini belirten Namoğlu, "Her maç sonunda raporlar IFAB'a gidecek, onların yapacağı değerlendirmelerle yolumuza devam edeceğiz. TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu, VAR sisteminin bir an önce hayata geçmesi için var gücümüzle çalışmamızı talep etti. Biz de ona göre bu hafta bu maçla başladık, yarın Bursa'da, sonra da Fenerbahçe maçında bu denemeler yapılacak. IFAB 'çevrim içine geçebilirsiniz' dediği anda hakem arkadaşlar doğrudan saha ile iletişim kuracak ve oyuna müdahale edilmiş olacak." şeklinde konuştu.

Namoğlu, VAR'da hakemin yorumunda olan kararlara müdahale edilmeyeceğinin altını çizerek, "Gol kararı, penaltı kararı, ihraç ya da yanlış ihraç konularına müdahale ediliyor. Onu dışındaki konulara kesinlikle müdahale edilmiyor. Bugün kritik bir karar oldu, topun gol çizgisini geçip geçmediğine baktık, hakem zaten anında orada kontrol ederek gol kararını vermişti. Böyle pozisyonlarda yanlış bir karar varsa VAR hakemi maçın hakemi ile iletişim kurarak doğru kararı vermesini sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Teleset Mobilya Akhisarspor'un attığı golde topun çizgiyi geçtiği kararını VAR ile 10 saniyede verdiklerini vurgulayan Namoğlu, şunları söyledi:

"Bugün müdahil olabileceğimiz başka bir pozisyon da olmadı. Bugünkü çalışmalar olumlu geçmiştir. Gelecek haftalarda çok daha faydalı ilerleyecektir. VAR sistemi İtalya'da devam etmektedir. Rosetti geniş bir şekilde bize bunu aktarmaktadır. Bize de bu eğitimi vermektedir. İtalya'da yapılan istatistiklerde VAR sisteminden sonra faul sayılarının azaldığı, penaltıların arttığı, ihraçların ve ihtarların da azaldığı görülüyor. Bu, oyuncuların sahada daha dikkatli davrandığını gösteriyor. VAR sisteminin yararlı olduğunu İtalya ve Almanya'daki denemeler gösteriyor."

VAR ile hakemlerin tembelleşeceği yönündeki yorumlara katılmadığını da dile getiren Namoğlu, "Hakemler tembelleşmez. Hakemler sahada maçı nasıl yönetiyorsa öyle yönetmeye devam edecekler ama tartışmalı pozisyonlarda VAR devreye girecek. Ofsayt ve benzeri pozisyonlarda yardımcı hakem bayrağını kaldırır ama maçın hakemi aynı kararda değilse pozisyonu devam ettirebilir, daha sonra VAR ile son kararını verir." değerlendirmesinde bulundu.

Namoğlu, Emre Belözoğlu'nun maçta rakibine küfür ettiği iddiası hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

"Bugün çevrim dışı bir uygulamaydı. Ses ve benzeri şeyler bize yansımadı. Çevrim içi hale gelince bunlara müdahale edilecek. Bugün 8 kamera ile çekildi, aslında 16 olması gerekiyor. Gol ve diğer kameralar arttırılacak. Bu bahsettiğiniz şeyleri çok daha net görme şansımız olacak. Küfür ihraçlık ve yüzde 100 ise müdahale edilecek ama yoruma açık şeylerde karar hakemin olacak."