İlkadım
Samsun'da sokak basketbolu heyecanı
SPOR // 20 Temmuz 2018 Cuma 11:23

Sokak basketbolu heyecanını yaşatmak için düzenlenen Red Bull Reign TBF 3x3 Basketbol Turu heyecanı Samsun’da devam edecek. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Red Bull sponsorluğunda gerçekleştirdiği organizasyonun Samsun elemeleri, 21-22 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanını dolaşacak basketbol turunda Türkiye Şampiyonu olan ekip, Washington’daki Dünya Finali’nde yer alacak.

Samsun'da sokak basketbolu heyecanı

Sokak basketbolu heyecanını yaşatmak için düzenlenen Red Bull Reign TBF 3x3 Basketbol Turu heyecanı Samsun’da devam edecek. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Red Bull sponsorluğunda gerçekleştirdiği organizasyonun Samsun elemeleri, 21-22 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanını dolaşacak basketbol turunda Türkiye Şampiyonu olan ekip, Washington’daki Dünya Finali’nde yer alacak. Kayıtlar RedBull.com/3x3 ve Play.fiba3x3.com adresinde devam ediyor.

Son zamanlarda en çok ilgi gören sporlardan olan ve 2020 Tokyo Olimpiyatları takvimine de girmeyi başaran 3x3 basketbolun Türkiye’deki en büyük organizasyonu Red Bull Reign TBF 3x3 Basketbol Turu’nda heyecan devam ediyor. 26 Mayıs’ta Adana’da start alan turnuva Mersin, Antalya, Dikili, İzmir ve Ankara ayaklarının ardından Samsun’a geliyor. 21-22 Temmuz tarihlerinde Yeşilyurt Avm’de gerçekleştirilecek maçlarda şampiyon belli olduktan sonra Bursa, İstanbul ve Çanakkale’de de basketbol severlerle buluşacak olan organizasyon, sokak basketbolu ruhunu oyunculara yeniden yaşatacak. Yeteneğine güvenen basketbolcular, RedBull.com/3x3 ile Play.fiba3x3.com adresinden kayıtlarını tamamlayabiliyor.

 

Daha önceki elemelerde Adana’da Hababam Anatolia, Mersin’de Three Gone, Antalya ve İzmir Dikili’de CBÜ İndas Teknoloji, İzmir’de Sorun-Baskonia ve Ankara’da Laz Barzos Baskonia birinciliği elde etmişti. Red Bull Reign TBF 3x3 Basketbol Turu’nun 18 Ağustos’ta yapılacak final müsabakalarından çıkacak ülke birincisi dünya finalinde Türkiye’yi temsil etme şansına sahip olacak.


Dünya Finali Washington’da


Tüm rakiplerini geçerek Türkiye’de birinci olacak takım, Eylül’de ABD’nin başkenti Washington’ın ünlü Barry Farm Goodman sahasında düzenlenecek Red Bull Reign Dünya Finali’ne gitmeye hak kazanacak.

3x3 hakkında bilinmeyenler


Popüler basketboldan farklı olarak yarı saha ölçülerinde oynanan 3x3 basketbol, son yıllarda yapılan atılımlarla büyük bir izleyici kitlesine kavuştu. Basketbolun daha dinamik olan hali 3x3’te 3 oyunculu iki takım standart bir yarı saha içerisinde karşılaşır. 3x3 Basketbol, uluslararası yarışma formatında ilk defa profesyonel bir şekilde 2010 yılında Singapur'da düzenlenen Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda (YOG) yer aldı ve sonrasında yıllık bazda düzenlenen 3x3 Dünya Turu ile kendine sağlam bir yer edindi. Sporun popülaritesi öyle bir arttı ki, 2020 Tokyo Olimpiyatları takvimine de dahil edildi.