Minikler ilerisi için umutlandırdı
SPOR // 01 Ağustos 2019 Perşembe 11:06

OMÜ Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi TFF Antrenör Eğitmeni Fedayi Aksoy, TFF tarafından organize edilen ve geçtiğimiz günlerde sona eren minikler futbol turnuvalarını değerlendirdi

Minikler ilerisi için umutlandırdı

Küçük Dev Adamlar ve mini minikler turnuvasında bu sene 130 takımdan yaklaşık 2600 sporcu ile yapıldığına dikkat çeken Aksoy, "Hemen hemen her gün izlemeye çalıştım. Gerçekten de küçüklerin olimpiyatı gibiydi. Pırıl pırıl adeta ben futbolcu olacağım beni görün dercesine futbol oynayan oynarken eğlenen eğlenirken de seyir zevki veren küçük delikanlıları görme fırsatım oldu. Ancak maçları takip eden (Scout) antrenörler az sayıdaydı" dedi.


ÖNEMLİ KAZANIM


Turnuvanın en önemli kazanımın çocukların mutluluğu olduğuna dikkat çeken Aksoy, "Kulüplerin ve antrenörlerin bu görsel şölende yaptıklarının, yapamadıklarının farkında olmaları, Ailelerin ilgisi, sevgisi ve spora bakış açıları bir başka kazanım oldu. Genç antrenörlerin tutum ve davranışlarını çek etmeleriydi. Bir futbol adamı olarak genç antrenör arkadaşlarıma birkaç önerim var. Bu çocuklar daha çok küçük, anlamaları, algılamaları pratiğe geçirmeleri tam olarak oturmamıştır" diye konuştu.


EMPATİ YAPMAYA ÇALIŞIN


Çocuklara dışardan avazın çıktığı kadar bağırarak yönetip yönlendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Aksoy, "Çok eleştirmeyin, eleştirirken yaptığı iyi şeyleri söyleyin. Onları ödüllendirin. Yapamadıkları için de motive edici sözcükleri kullanın. Hiçbir şey kaybetmezsiniz. Aksine pratikte çok şey kazanırsınız. Kendini gelişmek isteyen bir antrenör için bu gibi turnuva ve maçların önemi oldukça fazladır. Değerli antrenör arkadaşlarım çocukların ileriki yaşamını etkileyen ve onları birbirinden ayıran geliştiren, değiştiren davranışlarınızın içine yerleştirip onlar üzerinde bir empati yaparak bu çocuklara davranışlar sergileyin. 'Benlik' lerini olumlu etkilediğini göreceksiniz" şeklinde konuştu.