Gelen paralar nereye gitti?
SPOR // 12 Ağustos 2018 Pazar 11:27

İki Spor Bakanı döneminde kulübe aktarılan paralardan stadyuma hiç ödeme yapılmayınca ihale Başkan İsmail Uyanık’a kaldı

Gelen paralar nereye gitti?

Şirketleşme sürecini başarılı bir şekilde yöneten Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık'ın karşısına yaklaşık 3 Milyon 250 bin TL'lik stadyum kira borcu için icra gönderildi. Samsunspor'un bu borcu yapılandırma sureti ile ödeyeceği öğrenildi.


BİR KURUŞ DAHİ ÖDENMEDİ


Samsun siyaset anlamında iki Gençlik ve Spor Bakanı çıkartırken, görevleri döneminde kulübe aktarılan paralardan stadyum kirası olarak bir kuruş dahi ödenmediği ortaya çıktı. 2013 yılından bu yana kadar gecikme faizlerd dahil olmak üzere yaklaşık 3 milyon 250 bin TL’de yakın borç kulüp Başkanı İsmail Uyanık’a ihale edildi. Uyanık ilk icra şokunu eski Kayyum Başkanı, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz’ın göndermesi ile yaşamıştı. Karayılmaz kendi dönemlerinde olan stat kirasından dolayı icra göndermişti.


AYLAR SONRA İLK KEZ


Şirketleşme sürecinde başarılı çalışmalara imza atan İsmail Uyanık, sportif anlamda başarıyı yakalamak için de önemli işlere imza attı. 13 yıl sonra tekrar takımın başına gelen İsmail Uyanık döneminde aylar sonra ilk kez Nuri Asan Tesisleri'ne 'icra bilgilendirmesi' gelmiş oldu. Başkan İsmail Uyanık, şimdiye kadar olan süreci başarılı bir şekilde yönetirken güçlü bir takım ortaya çıkartmak için ağırlığı oyuncu transferlerine verdi.


BORÇ TIRMANMAYA BAŞLADI


Samsunspor 2013-2018 yılları arasında iki başkan değiştirdi. 2012 ile 2014 yılları arasında kırmızı-beyazlı ekibe başkanlık yapan ve ekonomik sıkıntılara karşılık takıma iki kez play-off finali oynatan başkan Emin Kar, görevde bulunduğu sürece geçmiş tarihleri yönelik zaman zaman ödemeler yapsa her geçen ay faizi ile birlikte tırmanmaya başladı. Kulübü başarılı bir şekilde yöneten Başkan Emin Kar, istifa ettiğini açıklayarak 2014 yılında kulübü bıraktı.


BÜYÜK ZARARLAR VERDİ


Başkan Emin Kar’ın bırakmasından sonra yapılan genel kurulda başkanlığa seçilen İsmail Erkurt Tutu’da stat kiraları için ödeme yapmadı. Görevde bulunduğu sürede takım arkadaşları ile birlikte başarısız bir yönetim sergileyen Başkan Tutu’nun yaptığı hatalar kırmızı-beyazlı ekibe büyük zararlar vermeye başlamıştı. Stadyum kire bedeli olarak ödeme yapmayan Tutu ve yönetimi takımı tarihinde ilk kez 2. lige düşüren yönetim olarak kayıtlara geçti. Öte yandan tutu döneminde Federasyon tarafından yarışmacı gruplar için gönderdiği parayı da A takım için harcandığı öğrenildi.


BORÇ YAPILANDIRILACAK


Eski Kayyum Başkanı ve şimdiki Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz’ın Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık’la yaklaşık 3 Milyon 250 bin TL’ye yakın kira borcu için görüşme yaptığı öğrenildi. Yapılan görüşmede Başkan İsmail Uyanık’ın ‘Borç bizim borcumuz, ödemekle yükümlüyüz. Yapılandırma gerçekleştirerek borcumuzu ödeyeceğiz” dediği öğrenildi.


hedefhalk.com