Fuat Çapa'dan ilk açıklama
SPOR // 22 Ekim 2021 Cuma 09:20
Fuat Çapa'dan ilk açıklama

SAMSUN'U YAKINDAN TANIYORUM
Samsunsbpor'un yeni Teknik Direktörü Fuat Çapa basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptı. Kırmızı-Beyazlı takımı yakından takip ettiğini ve Samsunspor’un beklentilerini çok net bir şekilde bildiklerini ifade eden Fuat Çapa, “Maalesef bazen futbolun içerisinde istediğimiz gibi sezona başlayamıyorsunuz. Bundan dolayı da teknik adam değişikliklerine gidiliyor. Samsunspor kulübü tarafından arandığımda tabi ki birkaç gün bu işi düşünmek ve iyi analiz etmek gerekiyordu. Her ne kadar takımı tanısanız da o camiayı, oyuncu grubunu ve beklentileri göz önünde bulundurup öyle karar vermek gerekiyordu. Başkanımızla yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda hemfikir olduk. Süreç benim açımdan çok kolay bir süreç değil. 2 gün sonra bir karşılaşma oynayacağız. Daha sonra Salı günü kupa karşılaşması oynayacağız ve ardından Cumartesi günü bir karşılaşma daha oynayacağız. Bundan dolayı da sahada çalışma fırsatımız çok fazla olmayacak. Ama şuanda 2 idmanımız var. O iki idmanda oyuncularımıza oyun prensiplerimizi, yapmış olduğumuz analizleri, eksik yönlerimizi, artı olanları daha üzerine koyarak da kendileriyle paylaşıp bu 3 karşılaşmaya o şekilde hazırlanmaya çalışacağız. Bu şekilde de milli takım arasına kadar en az hasarla girmeye çalışacağız. Bizim ondan sonraki oynayacağımız şablonu ve hazırlığı o şekilde yaparak inşallah kalan karşılaşmaları da güzel bir şekilde tamamlayıp, maç maç bakaraktan devre arasına kadar maksimum alabilecek puanları alıp geleceği inşa etmeye çalışacağız” diye konuştu.

ÖNEMLİ OLAN TAKIM OLABİLMEK
Türkiye'de takımların çok kısa zamanda teknik adam değişikliklerine gittiğinin altını çizen Çapa, "Avrupa ve Türkiye’de yaşıyorum. Bizde işler biraz değişik. Türkiye’de her sene neredeyse yeni takımlar kuruluyor. Bu da bir süreç istiyor. Zemininiz sağlam olmadığı zaman binayı inşa edemezsiniz ama Türkiye’de takımlar maalesef sezona başlarken, hasar görerek yeni yapılanmaya giriyor. O yapılanma da zemine tam olarak oturmadığı için her seferinde teknik adam değişikliğine gidiliyor. Biz cumartesi gününden itibaren galibiyet ile başlamak istiyoruz. Sürenin olup olmaması sonuçlara da bağlı. Cumartesi ve salı günü alacağımız olumlu bir sonuç bu süreyi bizim için azaltacak. Bizim yaptığımız analizler, kafamızda oluşturduğumuz oyun şablonu alacağımız sonuçlar tetikleyecektir. Burada oyuncu grubunun algısı da çok önemli. Bunu da en kısa zamanda oyunculara hem sahada hem de bireysel anlamda yapmış olduğumuz görüşme ve çalışmalarla minimize etmeye çalışacağız. Bireysel anlamda çok iyi yerli ve yabancı oyuncular var. Önemli olan bireysellikten tamamen çıkıp, takıma dönebilmektir. Bu süreci ne kadar kısaltırsak o kadar işimizi kolaylaştırmış oluruz” dedi.

TRANSFERİ YÖNETİM YAPMALI
Transferlerin teknik direktör tarafından değil, yönetim tarafından yapılması gerektiğini belirten Fuat Çapa, “İlk hedefimizi takımı bir an önce toparlamak. Özgüvenini tekrar kazandırıp, sahaya çıktığı zaman hem taraftarın hem futbolcuların maçı kazanacağına inandıracak ortamı oluşturmak. Şu anda herkesten görüldüğü gibi sezon başı hedeflenen özgüven şu anda yok. Ama ben bunun sezon sonuna kadar süreceğine inanmıyorum. Birkaç hafta içerisinde bu özgüveni kazanacağımıza inanıyorum. Ben transferlerin teknik adam tarafından yapılması taraftarı değilim. Ben transfer yapmayacağım. Eksik olan taraf ve bölgeleri yönetimle paylaşacağım. Ondan sonraki süreç benim işim değil yönetimin işi. Çünkü transferler teknik adamlar tarafından yapıldığında gittiğiniz zaman tekrar yeni bir oluşum olması gerekiyor. Bundan dolayı da belki Türkiye’de çok fazla sirkülasyon oluyor. Bu tarz çalışmalara olumlu bakmıyorum. Gittiğim takımlarda da eksik bölge ve oyuncu profillerini yönetime verdik. Yönetim isimleri belirledi. Sonuçta bir camiaya faydanız kadar zararınız olmaması lazım” diye konuştu.