Atakum'da oryantring heyecanı
SPOR // 20 Eylül 2021 Pazartesi 14:55
Atakum'da oryantring heyecanı

Atakum Belediyesi, Türkiye Oryantiring Federasyonu, Samsun Amazon Doğa ve Spor Kulübü iş birliği ile Güzelyalı Mahallesi’nde oryantiring sporunu tanıtıcı yarış düzenledi. Sıcak havanın tadını çıkarmak için Atakum sahiline akın eden yurttaşlar oryantiring parkuru sürprizi ile karşılaştı. Daha önce oryantiring sporu ile tanışmamış olanlar, bir ilki yaşamak için yarışmaya katılırken, deneyimliler ise eğlenceli vakit geçirmek için gönüllü oldu.


HER DÜZEYE UYGUN HARİTA

Parkurun başlangıç noktasında bulunan Samsun Amazon Doğa ve Spor Kulübü eğitmenleri, katılımcılara yarışma kurallarını anlattı.  Ardından yarışmacıların rotasyonu hakkında bilgi veren  ‘’Map Run’’ uygulaması her bir katılımcının akıllı telefonuna yüklendi. Yüklenen ‘’GPS’’ uygulaması ile yarışmacının haritadaki güzergah doğrultusunda hangi yönde olduğu ve hedefe uzaklığı tespit edilebiliyor. Klasik yöntemde ise sporcular ellerinde harita ve pusula ile yön tayini yapıyorlar. Parkur sonunda bulunan zımbayı ellerindeki kağıda bastırarak yarışmayı tamamlıyorlar.  Yarışmada katılımcının düzeyine uygun haritalar veriliyor. Yeni başlayan kadınlar için kuş uçuşu 600, erkekler için 700 metrelik; orta düzeydeki kadınlar için 1,5 erkekler için 1,7 kilometrelik, elit düzey kategorisindeki profesyonel sporcular için 2.2 kilometrelik alanları kapsayan haritalar kullanılıyor.


BAŞKAN DEVECİ’DEN ZİYARET

Yarışma alanını ziyaret eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, eğitmenler ve yarışmacılarla bir araya gelerek sohbet etti. Görsel hafıza oyununun yer aldığı parkuru inceleyen Başkan Deveci, oyunun kuralları hakkında bilgi aldı. 3 farklı kategoriden toplam 178 sporcu katıldığı yarışmada kadınlarda birinci Hatice Kübra Uysal, ikinci Simay Dinçer oldu. Erkeklerde Emirhan Sevinç birinciliğe hak kazanırken Rüzgar Akbulut ikinci sırada yer aldı. Oğuzhan Uysal birinci olduğu elit düzeyde ise İbrahim Alsaç yarışmayı ikinci olarak tamamladı.