Yardımcı eczacılık iptal edilmesin!
SAĞLIK // 09 Kasım 2018 Cuma 10:27

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Karacan, TBMM'de görüşülmekte olan torba yasa görüşmelerinde yardımcı eczacılık alanın iptaline yönelik tartışmalara tepki göstererek, "Yasanın, popülist kaygılara kurban edildiği izlenimini alıyoruz" dedi

Yardımcı eczacılık iptal edilmesin!

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, TBMM'de görüşülmekte olan ve sağlık çalışanları ile eczacıları yakından ilgilendiren yasal düzenleme ile ilgili değelendirmelerde bulundu. Reçetesiz ilaç satan eczanelere kutu başına iki bin Türk Lirası idari para cezası öngören yasa tasarısının ekonomilerine vurulmuş bir darbe olarak niteleyen Karacan, 'Yardımcı Eczacılık' alanının iptal edilmesi gerektiği yönündeki tartışmalara ise tepki gösterdi.

Karacan, "Bu tartışmalar büyük emek verilerek hazırlanan bir yasanın popülist kaygılara kurban edildiği izlenimi yaratmaktadır. Yardımcı eczacılık düzenlemesinin getirilmesindeki amaç; serbest eczane açacak eczacıların pratik deneyim kazanmasını, yeni istihdam imkânlarının oluşmasını ve daha kapsamlı bir sağlık hizmet sunumu yapılabilmesini sağlamaktır. 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren Eczacılık Fakültesi’ne kayıt yaptıranları kapsayacağı yasada açıkça belirtilmiştir. Böylelikle o dönem Eczacılık Fakültesi’nde öğrenim görmekte olanların hakları korunmuş, üniversite sınavında Eczacılık Fakültesi’ni tercih edeceklerin eczane sınırlaması ve yardımcı eczacılık hükümlerini bilerek tercih yapmaları amaçlanmıştır" dedi.


hedefhalk.com