Üniversiteler ‘afilasyon’ istiyor
SAĞLIK // 4 Mayıs 2017 Perşembe 11:57

Ordu’da ’Eğitim Araştırma Hastaneleri ile Afilasyon ve Bölgenin Genel Sağlık Hizmetindeki Yeri’ konulu toplantı Ordu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Üniversiteler ‘afilasyon’ istiyor
Bölgedeki sağlık eğitimi ile sağlık hizmetlerinin afilasyonunun (Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastanelerinin ortak kullanımını sağlayan sistem) gerçekleştirilmesi ve uygulanması sürecinde ortaya çıkan sorunlar ile bu sorunların çözüm yollarının ele alındığı toplantıda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Şaban Şimşek kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Şimşek, “Daha önceki bir toplantımızda Giresun Üniversitesinin bu konuda çok ciddi sorunları olduğunu gördük, ilgili dekan ve başhekim ile görüştük. Baktık ki sorun bölgesel hatta Türkiye sorunu. Bu vesile ile bu raporu bölge raporu haline getirmeye kara verdik ve Samsun, Ordu, Giresun, Rize illerinin afilasyon ile ilgili sorunları ve sağlık eğitimindeki sorunları dile getirmeye çalıştık. Bunun bölge raporu haline gelmesi için bir çalışma yapmaya karar verdik” dedi.

ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç da üniversite öğretim üyelerinin tıp fakültesi öğrencilerinin pratik uygulama eksikliğini kapatmak için Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden faydalanması gerektiğini düşündüğünü ifade ederek, “Akademisyenlerimiz, tıp öğrencilerin eğitim amacıyla Sağlık Bakanlığı hastanelerine gitmesinin, iki taraf için de yararlı olacağına dikkat çekmekteler. Tıp fakültesi öğrencilerine mezun olmadan önce uygulanacak bir afiliasyon programının, öğrenciler için çalışma ortamının görülmesi, pratik beceri kazanma, Bakanlık hastanelerindeki eğiticiler için de bilgilerini tazeleme anlamına gelmektedir. Bölgedeki tıp fakültelerinin sorunlarının değerlendirildiği toplantıda bölge hastanelerini kalkındıracak iş birlikleri ile ilgili ortak çözüm önerilerinin bölgedeki tıp fakültesi öğrencilerine katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Toplantıya ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Kaya, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Şaban Şimşek, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan V. Ayhan Dağdemir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Erişkin Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Sancak katıldı.