Tıp Bayramı O’nun sayesinde kutlanıyor
SAĞLIK // 14 Mart 2018 Çarşamba 17:00

Samsun Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Derneği (SASMEM), 14 Mart Tıp Bayramı’nın ülkemizde kutlanmasına vesile olan fedakar Doktor Hikmet Boran’ı andı

Tıp Bayramı O’nun sayesinde kutlanıyor

14 Mart Tıp Bayramı ülkemizde tam 100 yıldır kutlanmaya devam ediyor. Samsun Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Derneği (SASMEM), 14 Mart’ın bayram olarak kutlanmasına vesile olan, günümüzde adı unutulmuş fedakar Dr. Hikmet Boran’ı yeniden hatırlayıp kamuoyuna tanıtmak için yazılı bir açıklama yaptı.

“Ülkemizde, çağdaş anlamda tıp eğitimine Sultan 2’nci Mahmut döneminde, 14 Mart 1827 günü Tıbbiye’nin kurulmasıyla başlanmıştır” denilen SASMEM açıklamasında, şöyle denildi:

“14 Mart günü “Tıp Bayramı” olarak, her yıl nasıl ve neden kutlanmaktadır?

1919 yılında, Tıbbiye İngiliz askerlerinin işgali altındadır.

14 Mart günü Hikmet Bey’in önderliğindeki Tıbbiye Öğrencileri, Tıbbiye binasının kuleleri arasına büyük bir Türk Bayrağı asarak, işgale ve emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesini başlattılar. Hikmet Beyin Sivas Kongresi için delege seçilmesinde bu olay etkili olmuştur.

Cumhuriyet kurulduktan sonra, Dr. Hikmet Boran Bey Genel Cerrahlık mesleğini yürütmüş; siyasetten uzak durmuştur. Kongredeki görevini, kişisel çıkarları için asla kullanmamıştır.

Tabip Yarbay Hikmet Boran 1944 yılında Sarıkamış’ta, kar altında kalan Mehmetçikleri kurtarmaya çalışırken ciğerlerini üşüterek verem hastalığına tutulmuştur. İstanbul’daki Sanatoryum sağaltımıyla şifaya kavuşamayıp, 1945’te ölmüştür.

Mezarı, İstanbul Karacaahmet Şehitliğindedir. İşte bu yüzden 14 Mart bizler için sadece Tıp Bayramı değil cesaretin, bağımsızlığın ve fedakârlığın bayramıdır.

Ülke olarak içerisinden geçtiğimiz bu zor günlerde 14 Mart vesilesiyle ülkesi için her şeyini feda eden tüm meslektaşlarımızı saygıyla anıyoruz.”