İlkadım
Tabip Odası'ndan 'sevk zinciri'ne destek
SAĞLIK // 02 Nisan 2018 Pazartesi 15:12

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı Sevk zinciri uygulamasına destek verdi.

Tabip Odası'ndan 'sevk zinciri'ne destek

Sağlık Bakanlığı tarafından Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak için 4 pilot ilde uygulanmaya başlanacak olan “Sevk Zinciri” uygulamasına destek veren Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “Sağlıkta hizmetleri verilirken yaşanan yoğunluk ve bu yoğunluğun getirdiği sorunlarla ilgili çözüm yolu arayışlarında Samsun Tabip Odası olarak her zaman “sevk zincirinin” uygulanması ısrarımız nihayet bir karşılık bulmuştur” dedi.


SAĞLIK HİZMETLERİNDE VERİMLİLİK ARTACAK


Uygulama ile sağlık hizmetlerinde verimliliği artacağına dikkat çeken Erkan, “Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerindeki en büyük problemlerden biri olan aşırı hasta yoğunluğunu azaltmak için harekete geçmiş, acil durumlar veya kronik hastalıklar hariç, aile hekimine başvurmadan hastaneye gidilmemesi için çalışma başlatmıştır. Bu kapsamda, bir şikayeti olan vatandaş önce Aile Hekimine görünecek, eğer doktor gerek görürse, hastasını hastaneye yönlendirecektir. Bu yöntem ile hem hastaneler daha verimli çalışacak, sağlık hizmet kalitesi artacak, hem de sağlık için harcanan maliyetler düşürülecektir. Diğer taraftan sağlıkta şiddetin, hastanelerdeki yoğunluğa bağlı olan nedenlerinin önüne de bir ölçüde geçilmiş olacaktır” diye konuştu.


OLUMLU KATKILARI OLACAK


Sevk zinciri uygulamasının olumlu katkılar vereceğinin altını çizen Dr. Erkan, “Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklama doğrultusunda sevk zinciri uygulaması için Bartın, Malatya, Edirne ve İstanbul'un Silivri ilçesi olmak üzere  4 pilot il belirlenmiş, ilerleyen aşamalarda altyapı çalışmalarıyla birlikte bu uygulamanın tüm ülkede yaygınlaştırılacağı ifade edilmiştir. Sağlıkta Dönüşüm Programının olmazsa olmazı olan sevk zincirinin uygulanmasına yönelik Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu bu çalışmayı memnuniyetle karşıladığımızı, desteklediğimizi ve uygulamanın sonuçlarının Türkiye sağlık ortamına olumlu katkılar sunacağını tekrar ifade etmek istiyoruz.” dedi.