“Süt sağlıklı bir kemik yapısının kaynağıdır”
SAĞLIK // 16 Mayıs 2017 Salı 18:36

Samsun Zootekni Derneği Başkanı Prof. Dr. Engin Öztürk, “Süt, çocuklarda ve yaşlılarda sağlıklı bir kemik yapısının oluşumunun en önemli kaynaklarından birisidir” dedi.

“Süt sağlıklı bir kemik yapısının kaynağıdır”
21 Mayıs “Dünya Süt Günü” nedeniyle Samsun Zootekni Derneği Başkanı Prof. Dr. Engin Öztürk, açıklamalarda bulundu. Sütün önemi hakkında bilgiler veren Öztürk, “Her yaştaki insan yaşamının vazgeçilmez besin kaynağı olan süt, sağladığı proteinler yanında önemli bir mineral kaynağı olması nedeniyle çocuklarda ve yaşlılarda sağlıklı bir kemik yapısının oluşumunun en önemli kaynaklarından birisidir. Beslenmedeki önemi herkes tarafından tartışmasız kabul edilen sütün yeterince tüketilmediği, bu nedenle ülkemizde üretim fazlası olduğu izlenimi verilmeye çalışıldığı bilinmektedir. Oysaki içme sütü tüketimimizin gelişmiş Avrupa ülkelerinin yüzde 4’ü kadar olduğu gerçeği açık bir şekilde karşımızda durmaktadır. Tüketim yetersizliğine bağlı olan fiyat düşüklüğü de üreticinin ve sektörde olan kişilerin bu konudaki sorunlarının artmasına neden olmakta ve hatta et sektörüne de olumsuz yansımaktadır. Üretim ve tüketimdeki her türlü soruna rağmen toplumdaki bilinçlenmenin arttırılması, süt üretim miktarı ve kalitesinin her geçen gün iyileştirilmesi, süt ile ilgili spekülasyonların son bularak üretici ve tüketiciyi doğru bilinçlendirmenin gerekliliği ve ayrıca sürdürülebilir bir fiyat politikasının hayata geçirilmesi sektördeki tüm paydaşların ortak amacı olmalıdır. Süt ile ilgili toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla, Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF), 1956 yılında bütün üye ülkelerde her yıl 21 Mayıs tarihini ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanması kararı almıştır. Bu karar 1991yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da kabul edildiği için 21 Mayıs tarihi ülkemizde de süt günü olarak kutlanmaktadır” diye konuştu.

Prof. Dr. Öztürk, Dünya Süt Günü’nün açlık çeken ülkelerdeki çocukların açlıklarının giderilmesine vesile olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.