Sigara cildi de kötü etkiliyor
SAĞLIK // 17 Ağustos 2020 Pazartesi 12:54

Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran, sigaranın sadece akciğerler ve kalp damar sistemimizi etkilemediğini, cilt sağlığı açısından da birçok probleme neden olduğunu söyledi

Sigara cildi de kötü etkiliyor
Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem  Ayran, sigaranın sadece akciğerler ve kalp damar sistemimizi etkilemediğini, cilt sağlığı açısından da birçok probleme neden olduğunu söyledi

Dr. Meltem Ayran şunları söyledi: ''Birçok insan küçük yaşlarda sigaraya başlar. Ve alışkanlık haline gelen bu davranışın yaşamımızı ve sağlığımızı nasıl etkilediğini sorgulamayı da bir süre sonra bırakabiliyoruz. Çünkü tanıdığımız bildiğimiz hemen hemen herkes sigara içiyor. Ve biz bu nikotin maruziyetinden bir şekilde kurtulamıyoruz."

Dr. Ayran,''Sigara nasıl kırışıklığa neden olur ? sorusunun cevabı ise şöyle;Sigaradaki toksinler , cildimizdeki kollajen ve elastin lifleri doğrudan yıkar, bu yapılar normalde cildi sıkı ve formda tutan yapılardır. Böylece yaşlanma hızlanır ve kırışıklıklar artar.Nikotin, damarları daraltır, cilde yetersiz besin ve oksijen gider. Sigarada 4000’ den fazla bilinen kimyasal var. Sigara içmeye yeni başladıysanız cildinizdeki değişimleri göremeyebilirsiniz belki, 10 yıl boyunca sigara içen kişilerin ciltlerindeki değişim kendi yaşıtlarıyla kıyaslandığında önemli derecede fark edilir. Ayrıca sürekli sigara dumanına maruz kalmak ve sigara içerken yapılan mimik hareketleri de, dudakların büzülmesi, gözlerin kısılması gibi...kırışıklıkları artırır.'' diye konuştu.

Sigaranın etkilerinden kurtulmak için geç olmadığını söyleyen Dr.Meltem Ayran, "Her an karar verip sağlığınız ve güzelliğiniz için olumlu bir adım atarak sigarayı bırakabilirsiniz'' çağrısı yaptı.