'Sen iste yeter, kanser çeker gider'
SAĞLIK // 18 Eylül 2019 Çarşamba 13:32

Samsun Valisi Osman Kaymak, geçen yıl 3 bin 500 kişinin KETEM’e yönlendirildiğini, bu yıl ise bu rakamı iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

'Sen iste yeter, kanser çeker gider'

Samsun Valiliği himayelerinde, İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ‘Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider’ projesinin protokol imza töreni gerçekleştirildi.


ÖĞRENCİLER İŞBAŞINDA


Valilik toplantıda salonunda gerçekleştirilen törende açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, proje ile ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrencilerin ailesini, akrabalarını ve komşularını KETEM’e yönlendirerek kanserle ilgili taramalarını yaptırmaları amaçlandığını söyledi. Oruç, “Bu sene bu projemizle ilkokul 1,2,3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrencilerimizin ailesini, akrabalarıni ve komşularını KETEM’e yönlendirerek kanserle ilgili taramalarını yaptırmaları amaçlanmıştır.. Geçen sene bu proje ile 3 bin 500 yüz yönlendirme yaptık. Bu sene inşallah bu sayıyı 7 bine çıkartmayı düşünüyoruz. Bu projenin sonunda da en çok yönlendirmeyi yapan okulumuza, öğretmenimize ve öğrencimize hediyeler vereceğiz. Buradaki amacımız yönlendirmeyi yapabilmektir.” dedi.

3 BİN 500 KİŞİ YÖNLENDİRİLDİ


Kanserle mücadele anlamında vatandaşa yardımcı olmak ve önleyici hizmetler anlamında çok ciddi çalışmalar yapıldığının altını çizen Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “Bu sene de ‘Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider’ projesinin beşincisini başlatıyoruz. Hep birlikte bu çalışmaları yürüteceğiz. Gerçekten bu kötü hastalıkla mücadele etmek için insanlar çaresiz değil, mutlaka çaresi de var. Doktorların söyledikleri gibi ilk ve erken teşhis hastalıkla mücadelede çok önemli. İşte bu erken teşhisi yakalayabilmek için kanser taramalarını yaptırmak gerekiyor. Bu anlamda Sağlık Bakanlığımızın KETEM’leri var. Bu merkezler Türkiye’de her ilimizde var ama buralara vatandaşlarımız yeteri kadar müracaat etmiyorlar. Bu merkezlerin dolup taşması lazım.” dedi.

Kanserin çağın hastalığı olduğunu söyleyen Vali Kaymak, “Kanserle mücadele ve tedavisi konusunda her gün yeni bir gelişme kat ediliyor. Ama bütün uzmanların söylediği erken teşhis erken tedavi. Bu anlamda çocuklar ebeveynlerini yönlendirir. Çocuk babasına ve annesine hadi KETEM’e gideceğiz dediği zaman hiçbir baba ve anne çocuğunu kırmaz. Arkadaşlarımız bu düşünceden hareketle bu projeyi faaliyete geçirdiler. Geçen sene 3 bin 500 kişiye yönlendirme yapıldı. İnşallah bu sene bu rakamı iki katına çıkarmayı düşünüyoruz. Samsun ilkadım kenti. İnşallah bu projeyle de öncülük yapacağız. Vatandaşlarımızın bu kötü hastalığa yakalanmamaları ve yakalananların ise erken tedavileri konusunda inşallah bir hizmet ortaya koymuş olacağız. Ben bu vesile ile bu projeye katkısı ve emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Projemiz ilimize hayırlı olsun.” diye konuştu.