Samsun şifa dağıtıyor
SAĞLIK // 25 Mart 2018 Pazar 19:02

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi, Metabolik Cerrahi ve Obezite Merkezi, dünyanın dört bir yanından gelen hastalara umut oluyor

Samsun şifa dağıtıyor

"Metabolik Cerrahi ve Tip 2 Şeker Hastalığı" alanında sadece Türkiye’de değil başta Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Suudi Arabistan, Katar, Rusya, İsviçre , Belçika olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen hastaları tedavi ediyor. Büyük Anadolu Hastaneleri’nde Genel Cerrahi Laparaskopik Bariyatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Kerim Güzel’e obezite ameliyatı olan Bigmama ve Mama’s programını yapan ses sanatçısı Besiana Kasami’nin büyük değişimi şaşırtmıştı. Yine Azeri Sanatçı Terlan Nur Yaşar’da Tip 2 Diyabet’ten (Şeker Hastalığı) kurtulmak üzere Genel Cerrahi Laparoskopik Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Muzaffer Al’ın gerçekleştirdiği operasyonla tedavi olmuş sağlığına kavuşmuştu. Hem yerli hemde yabancı turizminde sağlık turizmine katkılarda bulunan Büyük Anadolu Hastaneleri, Samsun’un sağlık kenti olma yolunda önemli rol oynuyor."Gururlu ve Onurluyuz"


Hastane olarak sağlık alanında büyük katkı sağlamanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Müdürü Güner Armutlu, "Dünyanın en büyük sağlık problemlerinden biri de Tip 2 diyabettir. Bu hastalığın tedavisinde hastane olarak Türkiye’de, bu yükün büyük bir kısmını kaldırır haline geldik. Tip 2 diyabet (Şeker Hastalığı) tedavisinde Samsun bu anlamda bir merkez haline geldi. Hastane olarak tedavi amaçlı yapılan vaka sayısı yaklaşık 2 binin üzerinde olurken bunun 400’ü yurtdışındandır. Tip 2 diyabet şeker hastalığı için gelen hastalar insülin ve ilaçlardan kurtulurken diğer sağlık problemlerinden de kurtulduklarını öğrenmiş bulunuyoruz. Tedavi için sadece Türkiye’den değil Dünya’nın dört bir yanından hastalarımız hastanemize gelmektedir. Bu da sağlık turizmine verdiğimiz katkıyı göstermektedir. İnşallah sağlık alanında yaptığımız bu başarıları daha da yukarılara taşımak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Samsunspor’da yönetimin ayrılması ve işlerin iyi gitmemesi nedeniyle takım KAYYUM’a devredildi.

İşler yine iyi gitmeyince şimdi de sanırım kötü gidişin sor8umluları aranmaya başlandı. Samsunspor Kayyum Heyeti İçişleri Bakanlığı'ndan kulübün incelenmesi için talep ettiği müfettişlerin görevlendirildiği en kısa zamanda Samsun'da olacakları söyleniyor.

Bu durum da KAYYUM öncesi yapılan harcamaların tamamının masaya yatırılması anlamı taşıyor.

Yani Samsunspor’u kimlerin böyle bir ekonomik çıkmaza sürüklediği yapılacak inceleme sonucu ortaya çıkacak. Merak ediyorum, o zaman nasıl gezecek o kişiler sokakta? Nasıl bakacaklar insanların yüzlerine?

Samsunspor’un içinde bulunduğu sıkıntı büyük edik ya, asıl sıkıntının büyüğü Samsunspor’u bu duruma düşürenlerde.

Çünkü hesap verecekler. Umarım hesaplarını verebilirler. Kimlerin Samsunspor’a gönderip,  oynamayan futbolculara ne kadar ödeme yapıldığı anlaşılır. Hatta o futbolculara ne kadar para ödendiği de ortaya çıkar.

Yani asıl sıkıntı içinde olanlar galiba o yöneticilerdir. Kolay değil hesap vermek, kolay değil bu hesapların altından kalkmak, kolay değil Samsunspor’u bu kadar borç altına kimlerin gönderdiği futbolculara verilen paralarla sokulduğunu açıklamak.

Bütün bu hesapların ortaya dökülüp ak ve karanın anlaşılması Samsunspor’un geleceği için çok önemlidir.

O OTELE VERİLEN RUHSAT YASAL MI?

Samsun’a hava yoluyla gelirken göze ilk çarpan kazık görünümlü bir otel binası var. Otelin sahipleri kimler beni ilgilendirmiyor. Vatandaş izini almış binasını yapmış işletmecilik yapıyor. Kendilerine bol kazançlar. Samsun’un böyle bir otele ihtiyacı var mıydı sorusuna verilecek cevap “evet” olabilir.

Ancak, binanın denize sıfır bir noktada olması tartışılıyor. Yapılırken de tartışılıyordu otel çalışırken de tartışılıyor.

Samsun Mimarlar Odası Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Sheraton Otel’e Büyükşehir Belediyesi tarafından tanınan ayrıcalıklı imar hakları nedeniyle verilen ruhsat iptaline ilişkin açtıkları ilk davanın Danıştay tarafından onandığını belirt ve konuyla ilgili ikinci davanın da Danıştay’da olduğu söyledi. Yine onanırsa ne olacak, otel yıkılacak mı, yoksa üzerinden tıraşlanacak mı? Danıştay ikinci davayı da odanın lehine verirse o izini verenler yargılanacak mı?

Karar işletmenin aleyhine olursa, Oda haklı bulunursa, bina kaçak olarak kullanılmış olmayacak mı? Ruhsatı tartışılır binayı kullanmak ve kullandırmak da sanırım suç teşkil edecek.

Sahi bu urumda kim yargılanacak?

AVRUPALI OLMAKTAN ÇIKTIK MI?

Türkiye yeni zaman dilimi ile artık aşağıdaki listede yer alan ülkelerle aynı zaman dilimine girmiştir.

Doğu Afrika: Belarus, Russia – Moskova Zamanı, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Güney Sudan, Kenya, Komorlar, Madagaskar, Mayotte, Somali, Sudan, Tanzanya, Uganda

Arabistan: Bahreyn, Irak, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen

Doğu Avrupa: Bulgaristan, Estonya, Finlandiya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs (Ağrotur ve Dikelya dahil), Letonya, Litvanya, Moldova, Romanya, Ukrayna, Yunanistan.

Orta Doğu: Filistin, İsrail, Lübnan, Suriye… Kısaca Avrupa’dan çıktık ve Arap ülkelerinin arasına katıldık biz de.

Önce Atatürk’ü, sonra İstiklal Marşımızı tartışır duruma getirenler şimdi de Türkiye’yi Araplaştırmak istiyorlar sanırım. Ancak şu süze kimse unutmasın:

Türkiye Türk’tür Türk kalacaktır.