Sağlıkta şiddete karşı 'Beyaz Nöbet'
SAĞLIK // 24 Ekim 2018 Çarşamba 14:28

Sağlıkta şiddetin önlenmesi amacıyla bir dizi eylem düzenleyen ve daha sonra eylemlerini sona erdiren Samsun Tabip Odası üyeleri, eylemlerin ardından şimdi de Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, "Kararlılık Deklarasyonu" ile ilgili basın açıklaması yaptı

Sağlıkta şiddete karşı 'Beyaz Nöbet'
Herhangi bir şiddet vakasında 'Beyaz Nöbet'e başlanacağının vurgusunu yapan Başkan Erkan, "Hayatlarını kaybeden meslektaşlarımızın hatırasına borcumuz var. Gece gündüz özveriyle sürdürdüğümüz sağlık hizmetinin binlerce yıllık mirasını korumak gibi bir sorumluluğumuz var. Dr.Fikret Hacıosman’ın ölümü son olmalıdır. Bilinmelidir ki, bugünden itibaren benzer bir vahim olayla karşılaşıldığında, o sağlık kurumunda sağlık hizmeti duracak, şehirdeki bütün hekimler ve sağlık çalışanları olayı duydukları andan itibaren günün hangi saati olursa olsun o sağlık kurumuna akın edeceklerdir. En yetkili ağızlardan net, kararlı ve sonuç alıcı bir tutum gelinceye kadar 'işlerine güçlerine' ara verecek, yaşamlarına sahip çıkmak için 'sağlıkta şiddete ve bu şiddete seyirci kalanlara karşı' iş bırakarak 'Beyaz Nöbet'e başlayacaklardır" dedi.

"BEYAZ NÖBET" ÇAĞRISINA DAVET

Başkan Erkna,"Ellerinde yasa çıkarma gücü bulunduğu halde adım atmayan hükümet yetkililerini, söz ve oy hakkına sahip muhalefet partilerini, başta Sağlık Bakanı olmak üzere konunun ilgilisi tüm bürokratları tarihsel sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Biz hekimler, sağlık çalışanları ve hastalarımız birbirine rakip değil, şiddet içermeyen nitelikli bir sağlık hizmetinin eşit iki tarafıyız. Bu yüzden benzer olayların bir daha yaşanmaması için 5 yıldır TBMM'de belirtilen "Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarımızın " kabul edilmesi için herkesi  'Beyaz Nöbet' çağrısına uymaya bekliyoruz" ifadelerin kullandı.