Saç ekimi yaptıracaklara önemli uyarı
SAĞLIK // 5 Ekim 2017 Perşembe 14:17

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, piyasada saç ekimi yapan sahte saç ekim merkezlerinin nasıl anlaşılacağı konusunda bilgiler vererek, “Özellikle sosyal medya reklamlarında ‘garanti’ kelimesi kullanan yerlere, ‘saç ekimi uzmanı’ adı altında reklam veriyorlarsa bunlara kesinlikle itibar etmemeleri gerekiyor” dedi

Saç ekimi yaptıracaklara önemli uyarı
Saç ekiminin günümüzde erkeklerin en çok yaptırdığı estetik uygulama olduğunu belirten FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Çok sayıda erkek kelleştiğinde veya saçları döküldüğünde bunun bir takım sıkıntılarını yaşarlar. Kellik ve saç dökülmesi erkeklerde özgüven eksikliği ve performans düşüklüğü yapar. Bazı erkekleri çok az etkilerken, bazı erkekleri de çok derinden etkiler. Günlük hayatın bile çok fazla etkilendiği, akışın bozulduğu, iş hayatının, meslek hayatının, aile hayatının bile bazen sıkıntıya düştüğü durumlar dahi olabiliyor. Bu nedenle erkekler arasında saç ekimi çok sık yapılıyor” diye konuştu.

Saç ekiminin Türkiye’de su istimali en çok yapılan sağlık konusu olduğunun altını çizen Akbaş, “Saç ekimleri ilginç bir şekilde sağlıkla hiçbir ilgisi olmayan, sağlık mesleği veya doktorlukla, estetik ile hiçbir alakası olmayan bazı kişiler bir takım saç merkezleri adı altında yerler açmakta ve illegal bir şekilde saç ekimleri yapmaktalar. Bu durumlar ciddi sıkıntılara yol açabilir. Örneğin bunlar sosyal medyada çok fazla reklam veriyorlar” şeklinde konuştu.


Sahte saç ekimini nasıl anlarsınız?

Saç ekimi yaptıracaklara sahte saç ekim merkezlerini anlamaları noktasında bir takım tüyolar veren Akbaş şunları söyledi: “Özellikle sosyal medya reklamlarında ‘garanti’ kelimesi kullanan yerlere, ‘saç ekimi uzmanı’ adı altında reklam veriyorlarsa bunlara kesinlikle itibar etmemeleri gerekiyor. Saç ekimleri cerrahi bir uygulama olduğu için estetik cerrahi merkezlerinde yapılması gerekir. Özel villalarda veya iş merkezlerinin katlarında ya da lüks villalarda saç ekimi yapıldığı takdirde ortaya çok ciddi sağlık sorunları çıkabilir. Çünkü bu ekimler sağlık ile ilgilisi olmayan kişiler tarafından yapılıyor. Hepatitten AIDS’e kadar bulaşıcı hastalıkların oluşmasında çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Hatta bunlar uygunsuz ortamlarda yapıldığı takdirde tansiyon düşüklüğü, şok, anesteziye bağlı ölümler bile olabilir. Vatandaşlarımız onun için saç ekimlerini estetik plastik cerrahi merkezlerinde, mutlaka tam ameliyathane koşullarının bulunduğu estetik plastik cerrahi merkezlerinde yapmaları gerekmektedir. İlkokul mezunu, tüccar, işçi olup saç ekim merkezi açanlar var. Hatta hiçbir mesleği olmadığı halde ‘saç ekimi koordinatörü’ adı altında saç ekim merkezi açanlar var. Televizyonlarda veya çeşitli mecralarda ‘saç ekimi koordinatörü’ veya ‘saç ekimi uzmanı’ adı altında tıbbi bilgiler verilmektedir. Bunlara asla itibar edilmemelidir. Bu tip ortamlar illegal ortamlardır.”

Saç ekimi yaptıran erkeklerin özgüveninin arttığını ifade eden Akbaş sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu nedenle biz estetik plastik cerrahlar kellik nedeniyle bunun sıkıntısını yaşayan, bunun güven eksikliğini hisseden bütün erkeklere saç ekimini öneriyoruz. Sadece önerdiğimiz bu işlemleri mutlaka ve mutlaka doğru yerlerde, doğru ortamlarda ve doğru ekipler tarafından estetik plastik cerrahların denetimi ve gözetiminde yapılması mutlaka şarttır. Çünkü bu bir estetik uygulamadır ve uygulamanın da estetik plastik cerrahlarında tam teşekküllü ameliyathane ortamında yapılması gerekmektedir. Bu konuda da insanların bilinçlendirilmesi gerekir. Çünkü saç ekimi su istimali en çok yapılan uygulamalardan bir tanesidir.”