Rize’de öğrencilere diş sağlığı anlatıldı
SAĞLIK // 6 Nisan 2017 Perşembe 17:36

Rize İl Milli Eğitim ve İl Halk Sağlığı müdürlüklerince ortaklaşa yürütülen "Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller" projesi kapsamında Hüseyin Yardımcı İlkokulu’nda program düzenlendi.

Rize’de öğrencilere diş sağlığı anlatıldı
Sağlık Bakanlığı Diş Sağlığı Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen "Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Nesiller" projesi kapsamında Rize Hüseyin Yardımcı İlkokulunda öğrencilere diş fırçası, ağız ve diş sağlığı broşürleri dağıtılarak, diş sağlığına yönelik Diş Hekimi Çiğdem Tosun tarafından eğitim verildi.

Programa katılan ve öğrencilere ağız ve diş sağlığı bakım seti hediye eden İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, ağız ve diş sağlığının son derece önemli olduğunu söyledi. Tepe, "Ağız ve diş sağlığı bütün insanlar için özellikle çocuklar için çok önemli. İnsanın beslenmeye ihtiyacı var bu sebeple dişlerimize ve sağlıklı bir ağız yapısına da ihtiyacımız var. Bundan dolayı da hepimiz çocukluktan itibaren diş sağlığına gereken önemi verip her gün dişlerimizi en az 2 kere fırçalamalıyız" dedi.

Herkesin düzenli olarak diş fırçalaması ve doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini ifade eden Tepe, "Okul çağına gelen her çocuğu eğitim öğretime dahil edip sağlıklı şekilde yetiştirmek için çalışıyoruz. Bu nedenle sizlerin sağlığının korunması da bizler için çok önemli. Bu nedenle düzenli olarak doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız okullarımızı ziyaret ederek sizlere bilgiler veriyor ve taramalar yapıyor. Sizler de düzenli olarak dişleri fırçalayarak ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz" diye konuştu.

Diş ve diş eti hastalıklarının Türkiye’de sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer aldığını belirten Tepe, "Koruyucu florür vernik uygulaması, özellikle yüksek risk grubu çocuklarda diş çürüklerini önlemek için uygulanan bir yöntemdir" ifadelerini kullandı.
Rize’de öğrencilere diş sağlığı anlatıldı