Rektör Bilgiç Tıp Bayramı'nı kutladı
SAĞLIK // 14 Mart 2019 Perşembe 10:05

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Türkiye’de 1919 yılında kutlanmaya başlanan 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. Yıldönümünde sağlık çalışanlarının bayramını kutladı

Rektör Bilgiç Tıp Bayramı'nı kutladı

Rektör Bilgiç, yaptığı yazılı açıklamada, “Günümüzden 192 yıl önce, 14 Mart 1827'de, batılı anlamda modern tıp eğitimine geçişin yıldönümü olan 14 Mart Tıp Bayramı ilk olarak, 14 Mart 1919'da İstanbul'da işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak kutlandı. Tıp Bayramı kutlamalarının 100. yılında sağlık için her türlü fedakarlığı gösteren, mesai kavramı olmadan hizmet üreten bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveri ile yerine getiren sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutluyorum.

Bir nefeslik sıhhatin bile değerinin ölçülemeyeceği bilinci içinde sağlık alanında şiddetin son bulmasını temenni ederim. Atatürk'ün "Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz" sözüne de layık olmak üzere sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye çıkarılması için katkıda bulunan hekimlerimize ve tüm sağlık çalışanlarımıza sevgi ve şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.