Omuz ağrılarına dikkat
SAĞLIK // 18 Şubat 2018 Pazar 13:52

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları, omuz ağrılarının dikkatine alınması gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Omuz ağrılarına dikkat
Omuz eklemi vucudumuzun en hareketli eklemidir. Bu nedenle en çok yaralanmaya maruz kalan eklemlerimizdir diyen Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları, "Özellikle günlük ve iş hayatında omuzunu ve kolunu sık kullananlarda, oturarak çalışanlarda ve ev temizliği yapan bayanlarda omuzların kötü pozisyonda sık ve tekrarlayıcı şekilde ağrılar oluşabilmektedir.
Omuz ağrılarının en sık nedeni omuz kaslarında oluşan iltihabi rahatsızlıklar ve yırtıklardır. Bu yırtıklar yaşla birlikte eklemin yıpranması sonucu veya aşırı kullanıma bağlı olabilceği gibi düşme kırık ve çıkiklardan sonra da oluşabilir. Omuz ağrısının sık nedenleri; ise osteoartrit (kireçlenme), romatizma, tendon yırtıkları, sporla ilgili olarak yıllar süren aşırı kullanım ve omuzun kaza ile kırılması olarak sıralanabilir.
Omuz kas yırtıkları  kısmi yırtıklar ise fizik tedavi ve enjeksiyonlarla tedavi edilir. Yırtık tam kat ise tedavi cerrahidir. Cerrahi tedavi kapalı yöntemle yani omuz artroskopisi ile son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tedavi edilmeyen yırtıklar genişleyerek omuzda güç kaybı ve kireçlenmeye neden olur.
Omuz ağrılarını önlemek için ise; Eller günde en az bir kez başa, enseye ve sırta konulmalıdır.
Ağrı olan tarafın üzerine yatılmamalıdır. Otururken kollar bir destek üzerine konulmalıdır. Kollar sık sık omuz seviyesinden yukarıya kaldırılmamalıdır. Ağır yük taşınmamalıdır ve doktorunuzun önerdiği omuz egzersizleri günde 2 kez 5 defa tekrarlanmalıdır." diyerek sözlerine son verdi.