OMÜ böbrek naklinde Türkiye birincisi
SAĞLIK // 14 Ekim 2017 Cumartesi 12:36

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Doku Tipleme Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Belma Durupınar, 2017 yılı böbrek naklinde 48 nakille Türkiye’de ilk sırada yer aldıklarını söyledi.

OMÜ böbrek naklinde Türkiye birincisi
Transplantasyon Immunolojisi ve Genetigi Dernegi(TIGED) Samsun’da toplandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) Ekim 2001’den sonra ikinci kez ev sahipliğini yaptığı TIGED Samsun Bölge Toplantısı, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.17 canlı, 31 kadavra

OMÜ Tıp Fakültesi Doku Tipleme Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Belma Durupınar, "Toplantımızın amacı, TIGED çatısı altında transplantasyona katkı veren farklı branşlardaki hekimlerimizi bir araya getirmek, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak ve sorunlarımızı tartışmaktır. OMÜ transplantasyon (böbrek nakli) alanında 2017 yılında da ülkemizde ilk sırada yer almaktadır. Ekim 2017 tarihi itibariyle 17 canlı, 31 kadavra vericili olmak üzere böbrek nakli sayısı toplam 48 olmuştur. Özellikle kadavra vericili nakil sayısının yüksek olmasında bölgemiz ve koordinasyonu sağlayan tüm transplantasyon hekimlerimizin, hemşirelerimizin ve diğer yardımcı sağlık personelimizin katkısı büyüktür. Çalışmalarımızın tüm aşamalarında bizlere her türlü katkıyı veren tüm ekip arkadaşlarımıza, bağış yapan ailelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunar toplantının başarılı bir şekilde geçmesini dileriz" dedi.Organlarıyla 7 kişiyi hayata bağlayan özel harekat polisinin plaketini arkadaşları aldı

Toplantıya katılan ve organ bağışında bulunmuş ailelere teşekkür plaketi takdim edildi. Geçtiğimiz Mayıs ayında Atakum’da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı’nın (27) organları 7 kişiye nakledilmişti. Bağcı’nın adına plaketini özel harekat polisleri aldı.

OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz organ bağışında bulunan ailelere teşekkür etti.

Toplantıya OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, TIGED Başkanı Prof. Dr. Oğuz Söylemezoğlu, Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi (BKM) Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, BKM görevlileri, öğretim üyeleri ve organ bağışı yapan kişilerin aileleri katıldı.
OMÜ böbrek naklinde Türkiye birincisi
OMÜ böbrek naklinde Türkiye birincisi
OMÜ böbrek naklinde Türkiye birincisi