Nedensiz terlemeye dikkat!
SAĞLIK // 15 Eylül 2019 Pazar 22:48

Kanser aşısı ve kansere yönelik hücresel tedaviler ile ilgili çalışmaların halen devam ettiğini aktaran Doç. Dr. ÖzlemŞahin Balçık, tüm kanser türlerinde olduğu gibi lenfomada da erken teşhisin hayat kurtardığını belirtti.

Nedensiz terlemeye dikkat!
Günümüzde birçok farklı kanser türü; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi metotlar ile tekbaşına veya birlikte kullanılarak tedavi edilebiliyor. Lenfoma ise kemoterapi ile tam şifa elde edilebildiği anlaşılan ilk kanser türü olarak biliniyor.

Son yıllarda teknolojik gelişmelere paralelolarak lenfomanın tanı ve tedavisinde çok sayıda yeniliğin ortaya çıktığını ifade eden VMMedical Park Samsun Hastanesi Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık,önemli bilgiler verdi.Akıllı ilaçlar umut veriyorSon yıllarda özellikle kanser hücresini tanıyan ve sadece kanser hücresini yok eden akıllıilaçların geliştirildiğine işaret eden Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık, bu ilaçların tek başlarınaveya diğer kemoterapi ilaçları ile birlikte kullanıldığını söyledi. Kanser aşısı ve kansereyönelik hücresel tedaviler ile ilgili çalışmaların halen devam ettiğini aktaran Doç. Dr. ÖzlemŞahin Balçık, tüm kanser türlerinde olduğu gibi lenfomada da erken teşhisin hayatkurtardığını belirtti.

Lenf bezlerinde şişliklere dikkat
Lenfomanın belirtileri konusunda örnekler veren Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık, “Lenfoma,herhangi bir enfeksiyon durumu olmaksızın boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenfbezlerinde oluşan genellikle ağrısız, büyüme ile devam eden şişlik; herhangi bir enfeksiyonabağlı gelişmeyen ve sebebi belli olmayan ateş; pijamaları ve yatak çarşaflarını biledeğiştirmeyi gerektiren aşırı gece terlemesi ve 6 ay gibi bir sürede kilo verdirici diyet tedavisiolmadan kişinin normal kilosunun yaklaşık yüzde 10’unu kaybetmesine yol açan istem dışı vehızlı kilo verilmesi gibi şikayetlere yol açabilir. Bu şikayetleri olan hastalar erken dönemdehekime başvurdukları takdirde, hastalık erken evrede yakalanmakta ve daha az sayıdatedavi kürü ile şifa elde edilebilmektedir. Böylece kemoterapi ardından ileride oluşabilecekyan etkiler de en aza indirilebilmektedir” dedi