Lenfomada erken teşhis çok önemli
SAĞLIK // 15 Eylül 2020 Salı 16:01

Doç.Dr. Özlem Şahin Balçık, “Hastalar erken dönemde hekime başvurdukları takdirde daha az sayıda tedavi kürü ile şifa elde edilebiliyorlar" dedi

Lenfomada erken teşhis çok önemli

Lenfomanın erken evrede teşhis ve tedavi edildiğinde başarı oranının daha da arttığını söyleyen Hematoloji Uzmanı Doç.Dr. Özlem Şahin Balçık, “Hastalar erken dönemde hekime başvurdukları takdirde daha az sayıda tedavi kürü ile şifa elde edilebilmektedir. Böylece kemoterapinin ardından ileride oluşabilecek yan etkiler en aza indirilebilmektedir” dedi.


15 Eylül Lenfoma Farkındalık Günü kapsamında açıklama yapan VM Medical Park Samsun Hastanesi Hematoloji Kliniğinden Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık, lenfomanın kemoterapi ile tam şifa elde edilebildiği anlaşılan ilk kanser türü olduğunu hatırlatarak, “2. Dünya Savaşı sırasında lenfoma (lenf bezi kanseri) hastası olan askerlerin kimyasal silah olarak kullanılan hardal gazına maruz kalmalarını takiben lenf bezlerinde küçülme olması, tıp tarihinde bir devrim etkisi yapmıştır. Böylece bir kanser türünün ilaç tedavisi (kemoterapi) ile tam olarak iyileşebileceği (kür) görülmüştür” diye konuştu.

 


Lenfomanın; Hodgkin ve Hodgkin dışı olmak üzere iki ana tipi bulunduğunu belirten Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık, “Günümüzde birçok farklı kanser türü cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi metotlar tek başına veya birlikte kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Son yıllarda teknolojik gelişmelere paralel olarak lenfoma tanı ve tedavisinde de çok sayıda yenilik bulunmaktadır. Özellikle kanser hücresini tanıyan ve sadece kanser hücresini yok eden akıllı ilaçlar geliştirilmiştir. Bu ilaçlar tek başlarına veya diğer kemoterapi ilaçları ile birlikte kullanılmaktadır. Kanser aşısı ve kansere yönelik hücresel tedaviler ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir” şeklinde konuştu.