Laparoskopik cerrahi erken iyileştiriyor
SAĞLIK // 5 Ağustos 2020 Çarşamba 12:25

Doktor Abdullah Açıkgöz, "Ameliyat sonrası konfor üst seviyededir. Bu nedenle hastalarımız cerrahi sonrasında daha erken dönemde ayağa kalkabilmekte" dedi

Laparoskopik cerrahi erken iyileştiriyor

Laparoskopik cerrahi hakkında bilgilendirmede bulunan Üroloji Uzmanı Dr.Öğr. Üyesi Abdullah Açıkgöz, "Ameliyat sonrası konfor üst seviyededir. Bu nedenle hastalarımız cerrahi sonrasında daha erken dönemde ayağa kalkabilmekte, iyileşmeleri daha çabuk olmakta ve günlük aktivitelerine daha erken dönebilmektedirler" dedi.


Laparoskopik ameliyat; açık cerrahide yapılan büyük kesiler yerine, küçük delikler açılarak bir kamera ve cerrahi aletlerin vücut içerisine ilerletilmesi sayesinde vücut boşluklarındaki organlara ulaşmayı hedefleyen cerrahi bir yöntem olarak tanımlanıyor. Laparoskopik ameliyat sırasında vücut içerisinde kamera sistemi kullanıldığını söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği'nden Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Açıkgöz, "Kamera ciltte yaklaşık 1-2 cm bir delik açılarak vücut boşluğuna gönderilir. Ayrıca yine 1-2 cm delik açılarak laparoskopik cerrahide kullanılan bir takım çalışma aletleri de vücut içerisine sokulur. Görüntü sağlayabilmek için karın içerisi karbondioksit gazı ile şişirilir. Genellikle ameliyatta bir kamerayı kullanan, bir de işlemi gerçekleştiren cerrah olmak üzere iki hekim çalışır, bazen üçüncü bir cerrah da ameliyata girerek organları göstermede yardımcı olabilir. Laparoskopide cerrahın ekranda gördüğü görüntü tüm ekip, hemşireler ve ameliyatı seyretmekte olanlardan tarafından da birebir aynı şekilde görülebilmektedir“ diye konuştu.