Kuru İğne Tedavisi İle Ağrılara Çözüm
SAĞLIK // 25 Mayıs 2015 Pazartesi 00:00

Akupunktur iğnelerine benzer iğneler kullanılarak yapılan "kuru iğneleme" yönteminin, kas romatizması, bel ve boyun fıtığı, sırt ağrıları gibi kas spazmı ağrılarının dindirilmesinde başarıyla uygulandığı belirtildi.

Kuru İğne Tedavisi İle Ağrılara Çözüm
Deri üzerinden uygulanan iğneli tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Özel Medline Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Süleyman Tatlı, "Herhangi bir ilaç vermeden, herhangi enjeksiyon yapmadan tetik nokta dediğimiz, halk arasında kulunç olarak bilinen kas spazmının oluşturduğu tetik noktalara kuru iğneleri batırıyoruz. Batırdıktan sonra 5 dakikada bir çevirme yöntemi uyguluyoruz" dedi.

İLAÇSIZ TEDAVİ YÖNTEMİ

Tetik noktalara batırılan iğnelerin mikro travma oluşturarak kası uyardığını ve damarda genişlemeye neden olduğunu ifade eden Tatlı, iğnenin, ağrı yapan uyaranları uzaklaştırarak kas spazmının çözülmesini sağladığını belirtti.

Kuru iğneleme son yıllarda hekimler ve fizyoterapistler tarafından yaygın kullanıldığını söyleyen Dr. Süleyman Tatlı," Kuru iğneleme hastanın şikayetlerine ve klinik bulgularına göre kas içine uygulanan destekleyici bir tedavi yöntemidir . Bu yöntemde akupunktur iğnelerine benzeyen iğneler kullanılır. Akupunkturdan farklı olarak iğne vücutta uzun süreli kalmaz, iğne içerisinde herhangi bir ilaç olmadığından dry (kuru) needling (iğneleme) olarak adlandırılır. Antialerjiktir yani herhangi bir alerjiye sebebiyet vermez, yan etkisi ve diğer ilaçlarla etkileşimi yoktur" diye konuştu.

AĞRIYI AZALTIYOR

Kuru iğneleme mekanizmaları kesin bilinmemekle beraber mekanik ve biyokimyasal etkileri olduğunu belirten Özel Medline Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Tatlı, açıklamalarını, "Tetik nokta iğneyle ağrıyı azaltmada olumlu biyokimyasal değişiklikler, neden olduğu bilinmektedir. Kas ve sinir sisteminde ağrı mekanizmalarını uyararak ağrının azaltılması üzerinde büyük etkiye sahiptir“ diye sürdürdü.

Dr.Tatlı, iğneyle uyarılan bölgede kan dolaşımının arttığını ifade ederek, “Ağrı mediatörleri bölgeden uzaklaşır endorfin ve kortikosteroid gibi nörokimyasallar serbest kalır ağrı-spazm odağı çözülerek kas gevşer İğneleme sırasında hasta iğnenin battığını genellikle hissetmez. Yapılan iğne sayısı ağrılı bölgedeki tetik nokta sayısına göre ayarlanır. Haftada 3-4 seans şeklinde yapılır "dedi.