Kovit-19'da antikor testinin önemi
SAĞLIK // 28 Ağustos 2020 Cuma 12:45

Büyük Anadolu Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersen Hürmüzlü, "Covid-19 hastalığı geçirip geçirmediği anlaşılabilir." dedi.

Kovit-19'da antikor testinin önemi
Büyük Anadolu Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersen Hürmüzlü, "Hastanemizde yapılan antikor testi ile hangi hastalık için araştırma yapılıyorsa, o hastalığa karşı üretilen antikor test edilir. Örneğin kişinin Covid-19 hastalığı geçirip geçirmediği anlaşılabilir." dedi.

Covid-19 ile ilgili olarak kimin bağışık olduğunu belirlemek, enfekte olan çalışanların bağışıklık düzeylerini belirleyerek, güvenli işe dönüş zamanının saptanmasında büyük önem taşıyan Antikor testi hakkında bilgiler veren Büyük Anadolu Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersen Hürmüzlü, "Son alınan verilere göre,  Dünya genelinde Covid-19 salgını nedeniyle 823 bin 513 kişi hayatını kaybetti. Covid-19'a yakalanan 16 milyon 608 bin 605 kişi iyileşti, halen tedavisi süren 6 milyon 629 bin 98 aktif vaka bulunuyor. Dünya genelinde aşı çalışmaları sürürken, koronavirüsle mücadelede "immün plazma tedavisi" uygulanmaya devam edior. Bu tedavi de Covid-19 geçiren bir kişinin bağışıklık sistemi koronavirüse saldıracak antikorların geliştirmesiyle ortaya çıkıyor.   Toplumda kaç kişinin virüs ile karşılaştığını bulabilmek, Hastalığı bilmeden yayan kişileri tespit edebilmek, Hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için alınan önlemlerin etkinliğinin değerlendirilmesinde, Enfekte olan çalışanların bağışıklık düzeylerini belirleyerek, güvenli işe dönüş zamanının saptanmasında büyük önem taşımaktadır. Testi isteyen herkes hastanemizde bu testi yaptırabilmektedir." diye konuştu