Kömürler denetlendi
SAĞLIK // 8 Kasım 2020 Pazar 16:20
Kömürler denetlendi

Hava kalitesinin korunması için harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, kirliliğe neden olan kalitesiz kömür satışına yönelik denetimlerini sürdürüyor.

 


Kışın ucuz ve kalitesiz kaçak kömür tüketimi, hava kirliliğini artıran etkenlerin başında geliyor. Çevreye büyük zarar veren hava kirliliği, insan sağlığı açısından da büyük tehlike oluşturuyor. Solunum enfeksiyonlarına neden olan hava kirliliği, akciğer iltihabı, astım atakları, akciğer kanseri, sinirsel ve gelişimsel hastalıkları ve KOAH gibi birçok hastalığı tetikliyor. Samsun'da hava kirliliğinin önlenmesi için büyük çaba sarf eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, kömür satışını mercek altına aldı. Eylül ayında başlayan çalışma kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, katı yakıt satıcı belgesi olan firmaların sattıkları kömürlerin standartlara uygun olup olmadığını denetledi.


Samsun Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu'nun 2020 yılı kararları gereğince 17 ilçedeki çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kooperatif ve firmaların katı yakıt satış belgelerini kontrol ederek, sattıkları kömürlerden 5 kiloluk 3'er numune alıyor. Numunelerden birini firmada bırakıp diğerini de yedek numune olarak belediyede bekleten yetkili ekipler, üçüncü numuneyi ise incelenmek üzere Ankara Akredite Laboratuvarı'na gönderiyor.Kömürler kaliteli çıktı


2.5 aylık denetimler neticesinde alınan çok sayıdaki numuneden kalite ve standartlara aykırı kömüre rastlanmadığı, hava kalitesine zarar verici özellikte olmadıkları anlaşıldı. Denetimlere kış mevsimi boyunca devam edecek olan ekipler, kalitesiz kömür alıp satan firmalara ‘Kabahatler Kanunu' kapsamında yaptırım uygulanacak.