Kepçe kulak probleminden nasıl kurtulunur?
SAĞLIK // 27 Mart 2018 Salı 13:34

Liv Hospital Samsun Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği’nden Doç. Dr. Umut Tuncel, “Kepçe Kulak Estetiği” hakkında bilgilendirdi

Kepçe kulak probleminden nasıl kurtulunur?

Kulak Estetiği (Kepçe Kulak Deformitesi ve Diğer Doğumsal Kulak Deformiteleri) Nedir?

Doç. Dr. Umut Tuncel, “Yüz bölgesinin iki yanında çeşitli açılarda projeksiyonu olan kulak, insanın dış görünümünü doğrudan etkileyen, estetik değeri ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta, doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere çok değişik şekilsel bozukluklar karşımıza çıkabilir. Kulakta en sık görülen estetik bozukluk, halk arasında kepçe kulak denilen şekilsel deformitedir. Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne yana doğru açılı durduğu durumdur. Bu genelde kalıtsal bir şekil bozukluğudur. Çocuğun anne karnındaki duruşu ve uyku sırasındaki yatış pozisyonu ile hiçbir ilgisi yoktur. Kulak estetiği ameliyatı genelde, kulak gelişiminin tamamlandığı 4 yaşından itibaren yapılabilir. Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir, ancak okul öncesi ameliyat, çocuğun arkadaşları tarafından kulakları yüzünden alay konusu edilme olasılığını ortadan kaldırdığı için tercih edilmelidir. Kulak estetiği ameliyatı ciddi riskler taşıyan bir müdahale değildir. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmak gerekmez. Kulak ameliyatı 1,5-2 saat sürer. Kullanılacak teknik kulaktaki problemin niteliğine göre değişmektedir.Ameliyat, genelde kulak arkasından yapılan bir kesi ile kıkırdakların yeniden şekillendirilmesi ve normal açı oluşturulması esasına dayanır. Dikiş izi kulak arkasında kalacağı için görülmeyecek ve dikkat çekmeyecektir. Hastaların on gün boyunca kulaklarına hafif basınç uygulayan bir bandaj takması gereklidir. Bu sürenin sonunda birkaç hafta daha, kulaklarda tekrar açılma olmaması için, geceleri bandajı takmaya devam etmeleri önerilir” dedi.


“Kepçe kulak rahatsızlığının ve bu amaçla yapılan ameliyatların işitme fonksiyonu ile ilgisi yoktur ve bu fonksiyona herhangi bir şekilde zarar vermez”


Tuncel, “Estetik-Plastik Cerrahi kulak kepçesinin diğer sorunları ile de ilgilidir, bunlar; kulak kepçesinin doğumsal olarak, kısmen veya tamamen oluşmadığı durumlardır. Bu gibi hallerde bir dizi ameliyatla vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak alınarak yeni bir kulak kepçesi oluşturmak mümkündür. Ayrıca kaza veya kanser gibi nedenlerle kulağını kaybeden hastalarda da aynı yöntem kullanılarak kulak kepçesi oluşturulabilmektedir” diye konuştu.


Kepçe kulak ameliyatında hedefimiz nedir?


Kepçe kulak ameliyatıyla beklenenden bahseden Dr. Tuncel, “Eğer sorun kulağın kafa ile yaptığı açının olması gerekenden daha geniş olması ise bu açıyı azaltmak için kulağın kafa ile birleştiği yere sağlam dikişler konularak ve bu açı daraltılır. Sorun kulak kepçesinin istenilen ve yeterli kıvrıma sahip olmaması ise kulağın arkasından derinin altından kıkırdağa yine güçlü dikişler konularak kulak “katlanır”. Amaç doğal bir kıvrıma kavuşmaktır” dedi.


Ameliyat nasıl yapılır?


Ameliyatın nasıl yapıldığını anlatan Dr. Tuncel, “Ameliyatta tam kulak arkasında bir kesim yapılır. Kesi kulak arkasında kaldığı için iz yok denilebilir. Ameliyat genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir, ameliyattan sonra dikiş alınması gerekmez. İyileşme süreci bir hafta sürer aynı gün taburcu olabilirsiniz ve 2-3 gün sonra sokağa çıkmanızda bir sakınca olmaz. 2–3 gün sonra yıkanabilirsiniz. Bunun dışında son yıllarda sadece iple kulak şekli düzeltme operasyonları da yapılabilmektedir. bu yöntemde her hangi bir kesi yapılmaksızın sadece 3-5 adet iğne giriş deliği yoluyla ve bir ip vasıtasıyla da kulaktaki şekil bozukluğu düzeltilebilmektedir” dedi.


Kafa bandı kullanmak gerekli midir?


Kafa bandıyla ilgili, “Bu ameliyattan sonra koruyucu amaç ile kafa bandı takmak gerekli olacaktır. Sıklıkla kullanılabiliyor ise 15 gün kadar düzenli, sonrasında ise 1. aya kadar geceleri kullanmak faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.


Operasyon sonrasında kulaklar tekrar açılır ya da eski haline döner mi?


Umut Tuncel, operasyon sonrası kulağın tekrar açılıp açılmayacağı hakkında “Kulakların istenilen pozisyonda sabit kalmasını sağlayacak yumuşak doku sağlamlığı oluşuncaya kadar ciddi bir travma ve/veya atılan dikişleri zorlayacak bir travma yaşanmaz ise tekrar açılması söz konusu değildir” diye bilgilendirdi.


Bu ameliyat en erken kaç yaşında yapılabilir?


Ameliyatın en erken yapılabileceği yaştan bahseden Dr. Tuncel, “Doğumsal yokluk ya da eksiklik gibi durumlarda en küçük yaşta yapabilecek bir estetik ameliyattır.4 yaşından sonra bu ameliyat yapılabilir. Ancak sorununuz kepçe kulak deformitesi ise sıklıkla 6 yaş gibi okul öncesi çağda yapılması planlanır. Bunun sebebi de psikolojik olarak çocukların bu durumdan etkilenmeleridir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.