İş stresi başarısızlığa neden oluyor
SAĞLIK // 27 Eylül 2017 Çarşamba 23:53

Stresin iş başarısını engelleyen en önemli nedenlerden biri olduğunu belirten Psikolog Mustafa Güral, normalden fazla olan stresin, iş ilişkilerini bozarak başarısızlığa sebep olduğunu söyledi.

 İş stresi başarısızlığa neden oluyor
Psikolog Mustafa Güral, iş yeri stresi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan araştırmalarda olması gerekenden fazla iş yükü, düşük maaş ve sosyal hayata yeterince zaman ayırmamak başlıca stres kaynağının nedenleri olarak ön plana çıktığını belirten Güral, "Stres kısa zamanda baş ağrıları, uyku problemi, mide ağrıları gibi belirtilerle kendini belli ediyor. Zaman içinde çözüme kavuşmazsa uykusuzluk, anksiyete, kalp hastalıkları ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi önemli sağlık problemlerine neden oluyor. İş yerinde stresle baş etmenin ve stresi azaltmanın birkaç püf noktası var" dedi."Değişim de strese neden olur"

Stresi, içinde bulunan yüzyılın modern hastalığı olarak nitelendiren Güral, "Kişi hangi alanda çalışırsa çalışsın stres kavramıyla dönem dönem karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü iş hayatı günümüz insanının hayatında önemli bir yer tutar ve insanlar vakitlerinin büyük bir kısmını işle ilgili kafa yorarak veya çalışarak geçirirler. Çalışma ortamında birçok stres etmeni mevcuttur. Hepsinin başında ise “aşırı iş, çok iş” yükü gelmektedir. Belirli bir süre içinde çok fazla iş yapıp bitirme ve bunun kişiye yüklediği sorumluluk, beraberinde gerginlik ve strese sebep olmaktadır. Bir diğer etmen ise değişimle alakalıdır. Eğer birey kendine meydan okuyan ve heyecanlandıran işleri yapmaktan hoşlanıyorsa stresten çok daha az etkilenmektedir. Fakat değişimi kendileri için ürkütücü etmen olarak algılıyorlarsa stresten daha çok etkilenmeleri kaçınılmaz olmaktadır" diye konuştu."Üstesinden gelebilirsiniz"

İş yerinde stresi azaltmanın yollarını sıralayan Güral, "Önce stresinizin kaynağını belirleyin, çalışma yönteminizden memnun değilseniz bunu iletişim yoluyla çözebilir veya çalışma yönteminizi değiştirebilirsiniz, kendinize özel bir çalışma alanı oluşturmalısınız. Espri yapmalı, iş yeri dostluklarını geliştirmelisiniz. Masa başında nefes egzersizleri yaparak stresi azaltabilirsiniz. İşsizliğin büyük problem olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır. Kendi durumundan şikayet edeceği zaman işsiz olanlar akla getirilmeli, kendi geçimini başkasına muhtaç olmadan kazanmanın hazzını duyarak haline şükretmelidir. Kişi stresli olayların üstesinden gelebilecek seviyede olduğu sürece kendini aşırı gerilim ve olumsuzluklardan uzak tutabilir" şeklinde konuştu.