İleri yaşta kalça kırığı günlük yaşamı tehdit ediyor
SAĞLIK // 22 Şubat 2018 Perşembe 13:22

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, kalça ekleminin alt tarafını oluşturan uyluk kemiğinin boynu ve civarındaki kırıklara kalça kırığı denildiğini, bu kırıkların özellikle yaşlılar için büyük bir sorun teşkil ettiğini söyledi

İleri yaşta kalça kırığı günlük yaşamı tehdit ediyor

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, Kalça Kırıkları hakkında önemli bilgiler vererek, ileri yaşta oluşan kalça kırığının günlük yaşamı tehdit ettiğini söyledi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, "Kalça kemiğinde oluşan kırıklar her yaşta görülebilir. Fakat, yaşlılıkta görülebilin kemik erimesine (osteoporoza) bağlı olarak kemikler daha zayıf olduğundan kişi düşme gibi travmalar yaşadıklarında hareket kapasitesi azaldığı için kalça kırıkları daha kolay meydana gelir.

Kalça kırıklarının en sık görülen nedenleri ise:  İleri yaşla birlikte sıklıkla görülen tansiyon düzensizliği, Görme bozukluğu oluşması ve Reflekslerde ve kas gücünde zayıflama olarak tanımlanabilir.

Kalça kırıldığında kişi çok şiddetli bir ağrı hisseder ve kırılan kalça ile kalkıp yürüyemez, bacağını hiç bir şekilde oynatamaz. Sırt üstü yatıldığında kalça kırıklı bir bacakta ayak dış yana doğru dönerek yere yapışır. Kalçanın kırıldığını hasta kendi bile anlayabilir.

Kalça kırıkları tanısında kişinin fizik muayenede hastanın bacağının duruş pozisyonundan kalçada kırık olduğu genelde anlaşılabilir. Bunun dışında hastaya röntgen tetkiki yapılır ve röntgende kırığın tipi, yeri görülür.

Her yaşta görülebilin kalça kırıkları çocuklarda tedavi süresi 4-6 hafta arasında olurken, ilerlemiş yaşlarda ise ameliyat dışı tedaviler ile kırığı iyileştirmek oldukça zordur. Fakat hastanın durumuna göre cerrahi yöntem ile bu kırıklarda büyük oranda başarı sağlanmaktadır" bilgisini paylaştı.