İdrar kaçırma kabus değil
SAĞLIK // 27 Şubat 2017 Pazartesi 10:44

Türkiye’de sadece birkaç merkezde uygulanan ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) de başarıyla yapılan sakral nöromodülasyon (pil ile idrar torbasının uyarılması) yöntemiyle idrar kaçırma ve idrar yapamama şikayeti olan hastalar tedavi ediliyor

İdrar kaçırma kabus değil
Amerika ve Almanya’da pil tedavisi ve diğer yeni tedavi yaklaşımları konusunda bir yıl çalışan OMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadir Önem, sakral nöromodülasyon yöntemini OMÜ’de başarıyla uyguladıklarını belirtti. Sık idrara çıkma, idrar kaçırmanın hayat kalitesini önemli derecede kötü yönde etkilediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Kadir Önem, "Sosyal olarak aktif kişilerde idrar kaçırma ve sık idrara çıkma kendi sosyal hayatını daha fazla olumsuz derecede etkilemekte hatta hastalar evden çıkmaya korkar duruma gelmektedir. İdrar kaçırma tedavisinde ilk etapta hayat tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisini kapsamaktadır. Eğer hastalar bu tedavilerden fayda görmediyse mesane içine yapılan botox tedavisi ile ciddi bir iyileşme elde edebilmektedir. Tüm bu çabalar sonuçsuz kaldığında ise daha üst basamak tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu tedavi yöntemi mesaneye giden sinirlerin bir pil ile uyarılmasını kapsamaktadır. En yeni tedavi yöntemleri Türkiye’de sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu noktada idrar problemleriyle ilgili tedavi yöntemleri OMÜ’de başarılı bir şekilde uygulanıyor. Vücudun çeşitli bölgelerinde pil tedavisi ile uyarılma oldukça başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Tıpkı kalp pili gibi ürolojide idrar kaçırma için kullanılan piller idrar torbasının sinirlerini uyarmakta ve idrar kaçırmayı önlemektedir. Benzer şekilde idrar yapamayan hastalarda ise idrar torbasının sinirlerini uyararak hastanın kendiliğinden idrar yapmasını sağlamaktadır. Normalde günde dört ve ya altı kez bir kateter vasıtasıyla idrar boşaltmak zorunda kalan hastalarda pillerin mesaneyi çalıştırıp kendiliğinden idrar yapmayı sağlamaktadır" dedi.Önem "Hastalarımız çok memnun"

Bu tedavi yöntemiyle birçok hastasının büyük oranda iyileştiğini ve hastaların tedaviden oldukça memnun kaldığını söyleyen Önem, "Zor bir işlem değil. Hasta, bir gece yatırılarak yapılan bir işlem. İki aşamalı operasyonda eğer hasta fayda görürse üç hafta sonra kalıcı pil takılıyor. Mesaneye giden sinirlerin uyarıldığı bu tedavi yöntemini Türkiye’de uygulayan sayılı merkezlerden birisiyiz. Zannediyorum Karadeniz Bölgesi’nde de sadece üniversitemizde uygulanmakta. Karadeniz Bölgesi’ne kazandırdığımız bu tedavi yönteminden hastalarımız çok memnun. Bu yöntem son yıllarda yeni teknolojilerin de pile eklenmesiyle ülkemizde daha sık kullanılmakta ve hastalara oldukça faydası olmaktadır. Özellikle kendiliğinden idrar yapamayan hastalarda ve idrar kaçıran hastalarda en az Dünya ile aynı oranlarda hatta daha fazla iyileşme sağladık. Pil tedavisinin ve diğer kullandığımız yeni yöntemlerin hastalarımız arasında bilinirliğinin artmasını ve tedavi arayan fakat hala iyileşememiş hastalarımızın bu yöntemden faydalanmasını istiyor ve uygun hastalarımıza öneriyoruz" diye konuştu.Özarslan: "9 yıldır sonda takıyordum, şimdi hiçbir şikayetim yok"

2008 yılından beri noröjen mesane hastası olan Nurhayat Özarslan(23), "2016’nın Ağustos ayına kadar sonda kullanıyordum. Çünkü idrar yapamıyordum. İdrar yapamadığım için böbreğimi kaybetmek üzereydim. Tuvalete 3-4 günde bir gidiyordum. Gitmediğim doktor kalmadı. Son olarak Kadir hocamla tanıştım. Kadir hocam dokuzuncu doktorumdu. Kadir hocam bana sakral nöromodülasyon yönteminde bahsettim ben de kabul ettim. İyi ki de kabul etmişim. İlk tedavi ağustosta uygulandı ve çok güzel sonuçlar ortaya çıktı. Kalıcı sondam vardı onu çıkardık. İdrarımdaki kanamalar durdu. Enfeksiyonlar kesildi. Bir ay sonra ikinci aşama gerçekleşti. İkinci aşamada da her şey yolunda gitti tuvalet ve böbrek sorunum kalmadı. Şuan hiçbir şikayetim yok. Ben yaşadım gördüm. Allah Kadir ve Berkan hocamdan razı olsun" açıklamasında bulundu.
İdrar kaçırma kabus değil