Hastanede Jandarma caydırıcı olacak
SAĞLIK // 31 Temmuz 2018 Salı 10:42

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Erkan, kamu hastanelerinde polisle birlikte jandarmanın da görev yapmasının şiddeti önlemede daha caydırıcı olacağını söyledi.

Hastanede Jandarma caydırıcı olacak

Samsun'daki kamu hastanelerindeki polisle birlikte jandarma da görev yapmaya başladı. Hastanelerde sağlık çalışanlarına şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında kamu hastanelerinde başlatılan uygulamayla şiddet olayında polisle hareket edecek jandarma 24 saat hastanede görev alacak.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gazi Devlet Hastanesi ve Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevlendirilen 2'şer personel görevine başladı.


GÖREVLENDİRİLME ÖNEMLİ


Hastanelerde sağlık personellerine yönelik şiddet olaylarının önlenmesinde jandarmanın da görevlendirilmesinin önemli olduğunu ifade eden Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, "Hastanelerde görevli polislerin yanına jandarmanın da dahil olması şiddeti önlemede daha caydırıcı olacaktır. Özel güvenlik görevlileri polisin yanında yeterli olamıyordu." dedi. Dr. Erkan, sağlık personeline yönelik şiddet olaylarına ilişkin kalıcı çözümler olması gerektiğini de aktardı.


AÇIĞA ALMAYI DOĞRU BULMUYORUZ


Erkan ayrıca, Giresun'da bir hasta yakınının hekimle tartışması ve hekimin Beyaz Kod alarmı vermesi sonrasında olay yerine gelen polisin müdahalesiyle hasta yakınının hayatını kaybetmesinin ardından açığa alınan hekimin kanunları uyguladığını ve açığa alınmayı doğru bulmadıklarını da sözlerine ekledi.