Hastanede gerçeğini aratmayan tatbikat
SAĞLIK // 12 Temmuz 2017 Çarşamba 12:46

Samsun Alaçam Devlet Hastanesinde yangın ve kurtarma tatbikatı yapıldı.

Hastanede gerçeğini aratmayan tatbikat
Muhtemel bir yangın durumunda hastane binasının nasıl tahliye edileceği ve yaralıların nasıl kurtarılacağı senaryosu üzerine kurulan tatbikat başarıyla gerçekleştirildi.

Hastane bahçesinde gerçekleştirilen yangın, tahliye ve ilk yarım tahliye ve ilk yarım tatbikatına Samsun Büyükşehir Belediye İtfaiye ekibi de destek verdi. Tatbikata sağlık çalışanları ve güvenlik görevlileri katıldı. Tatbikat senaryosu gereği hastane binasından çıkan yangın sırasında bina katlarında mahsur kalan hastalar kurtarılarak yangın söndürme tüpleri ile yangına müdahale edildi. Yangından kurtarılan hastalar sedyelerle acil servise taşındı. Burada doktorlar tarafından muayeneleri yapıldı.

Tatbikatların muhtemel olumsuzluklarda can kaybının önüne geçmek için bir fırsat olduğunu belirten Alaçam Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Radi Şen, tatbikatının deprem, afet ve acil durum gibi zor durumlara hazırlıklı olabilmek ve bilinçli hareket etmek amacıyla yapıldığını söyledi. En önemli hazırlığın bilinçli bir toplum oluşturulması olduğuna dikkat çeken Şen, “Afet ve acil durumlara nasıl hazır olacağımızı, afet olduğu andan itibaren başımıza neler geleceğini, nasıl davranacağımızı bilirsek, afet risklerini, can ve mal kayıpları ile afetin ekonomik kayıplarını en aza indirmiş oluruz" diye konuştu.
Hastanede gerçeğini aratmayan tatbikat
Hastanede gerçeğini aratmayan tatbikat