Hasta ve hasta yakınları organ bağışı konusunda bilgilendirildi
SAĞLIK // 9 Kasım 2016 Çarşamba 14:07

Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” kapsamında birim sorumlusu Sema Yağcı tarafından stant açılarak hasta ve hasta yakınları bilgilendirildi.

Hasta ve hasta yakınları organ bağışı konusunda bilgilendirildi
Toplum olarak organ ve doku nakli hakkında gerekli bilincin sağlanması için bu çalışmaları yaptıklarını belirten Sema Yağcı, “İlerlemiş karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer hastalıklarında, ince bağırsakları önemli ölçüde alınmış veya işlev kaybı gelişmiş hastalarda, kornea hastalıklarına bağlı olarak görme kaybı gelişmiş hastalarda, böbrek yetmezliği gelişmiş diyabet hastalarında, kalp ve akciğer hastalıklarında, cildinin önemli bir bölümünü kaybetmiş hastalarda, kemik dokuda ve tendonlarında önemli hasar gelişmiş hastalarda organ nakli uygulanabilir” dedi.

18 yaşını doldurmuş her bireyin organlarını bağışlayabileceğini belirten Yağcı, organın parayla satılamayacağına dikkat çekti. Yağcı, “Bir insan öldükten sonra organları bağışlandığında organ nakli koordinasyon sistemi devreye girer. Bu sistem gereğince bağışlanan organlar sağlık bakanlığının bölge koordinasyon merkezine ( BKM) ve oradan da ulusal koordinasyon merkezine (UKM) bildirilir. Organ naklinde önemli olan doku uyumu ve tıbbi aciliyettir, bunu dışında kişinin maddi durumu ırkı dini gibi hiçbir etkene öncelik verilmez. Türkiye de böbrek, kornea, karaciğer, kalp, pankreas, akciğer, bağırsak ve kalp kapağı nakli için 28.251 hasta beklemektedir” diye konuştu.

Hasta ve hasta yakınlarını organ nakli hakkında bilgilendiren ve organ bağışı yapmak isteyenlerin kayıtlarını alan Sema Yağcı, “Hiç tanımadığınız birine sağlıklı bir hayat vermek sizlerin elinde” diyerek organ bağışının önemine tekrar vurgu yaptı.

Burada dağıtılan broşürlerden ve bilgilendirmeden etkilenen vatandaşlar organ bağışında bulundu.