GÜ Tıp Fakültesi’nde bir ilk gerçekleşti
SAĞLIK // 13 Nisan 2017 Perşembe 18:33

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ilk defa yapılan larenks kanserli hastaya gırtlak ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.

GÜ Tıp Fakültesi’nde bir ilk gerçekleşti
Ses kısıklığı şikayetiyle geldiği hastanede larenks kanseri teşhisi konulan Osman Mürteze’nin(69) başarılı bir gırtlak ameliyatının ardından sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Giresun’da ilk defa gerçekleştirilen ameliyatla ilgili bilgi veren Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güven Yıldırım, cerrahi müdahale ile hastanın gırtlağının tamamen alındığını ve yayılma ihtimali olan tümörlü dokusunun temizlendiğini söyledi. Doç. Dr. Yıldırım “Hastamız ses kısıklığı şikayetiyle bize başvurdu ve yapılan incelemeler sonucunda gırtlak bölgesinde bir kitle tespit edildi. Bunun sonucunda o bölgeden parça alınarak incelendi ve kötü huylu gelmesi üzerine kapsamlı bir ameliyat gerekti. KBB ekibi olarak yaklaşık sekiz saatlik bir ameliyat sonrasında gırtlak tamamen alınması gerekiyordu alındı. Tümörlü dokusu ve yayılma ihtimali olan lenf dokusu temizlendi. Şuanda hastamız yoğun bakımda tedavisi devam etmekte ve sağlığı iyi durumdadır” dedi.

Giresun’da bu tür vakaların sık görüldüğünü de ifade eden Doç. Dr. Yıldırım, bunun sebebinin sigara ve alkol tüketiminin yanı sıra Çernobil’in etkisinin de olabileceğini söyledi.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, Sağlık Bakanlığı Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi ile ortak kullanım protokolü imzalamasıyla bir çok başarılı ameliyatlar gerçekleştirdiğini ifade eden Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kürşat Murat Özcan ise Giresun’da daha önce yapılamayan ameliyatların gerçekleştirildiğini söyledi.

Prof. Dr. Kürşat Murat Özcan “Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi, Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi ile yaklaşık üç aydır birlikte hizmet vermeye başladı. Bu kadar kısa sürede dahi bir çok branşlarda daha önce burada yapılamayan ameliyatlar gerçekleştirildi. Larenks kanserli hastaya yapılan ameliyatta bu başarılı ameliyatlardan sadece biridir. Bu tür ameliyatlar tecrübe gerektirdiği gibi gelişmiş imkanlara sahip hastanelerde yapılabilir. Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin tecrübeli akademik kadrosunun çalışmaya başlamasıyla birlikte hem KBB branşında hem de diğer birçok branşlarda daha önce Giresun’da yapılamayan ameliyatlar başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu Giresun ve komşu iller için önemli bir imkandır” dedi.