Geçiş döneminde beslenme önerileri
SAĞLIK // 9 Ekim 2020 Cuma 09:38

Diyetisyen F.Hüban Gönülol, mevsim geçişlerinde beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, doğru beslenerek gripten kurtulmanın yolları hakkında uyarılarda bulundu.

Geçiş döneminde beslenme önerileri

Diyetisyen F.Hüban Gönülol, mevsim geçişlerinde beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, doğru beslenerek gripten kurtulmanın yolları hakkında uyarılarda bulundu.


Ani ısı değişiklikleri halsizlik, baş ağrısı ve yorgunluğa neden olabiliyor. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açan bu sorunlar; grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Uzmanlar, sağlıklı kalmak için ise dengeli ve yeterli beslenmenin altın kural olduğunu dile getiriyor. Medicana International Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen F. Hüban Gönülol, doğru beslenerek gripten korunmanın yolları hakkında bilgi verdi.“Taze sebze ve meyveler C vitamini deposu”


Beslenmede taze sebze ve meyvenin önemine değinen Diyetisyen F. Hüban Gönülol, “Hem kış hem de yaz aylarında düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olmak gerekir. Bunun için; et, süt, sebze, meyve ve tahıllardan oluşan besin grupları dengeli bir biçimde tüketilmelidir. Özellikle taze sebze ve meyveler, soğuk havalarda da sağlıklı kalmak isteyenler için ideal besinlerdir. C vitamini vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar ve savunma sistemini güçlendirir. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini kaybını önlemek için salata ve meyve suları, tüketilmeden hemen önce hazırlanmalıdır” dedi.“Balık, süt ve yumurta enfeksiyon düşmanı”


Protein ağırlıklı yiyeceklerin faydasına da değinen Hüban Gönülol, “Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi, hastalıklardan korunmada önemli rol oynar. Güçlü bağışıklık sistemi için fındık, ceviz, badem ve balık önemli. E vitaminin en önemli görevi antioksidan özelliğidir. En zengin kaynakları; fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahin gibi besinlerdir. Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega-9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Hastalıklara karşı yoğurt da etkilidir. Yoğurt prebiyotik olarak tanımlanmaktadır. Bunlar vitaminlerin emilimini artırarak hastalıklara karşı koruyucu bir etki sağlar” diye konuştu.