Filyasyon ekip sayısı artacak
SAĞLIK // 20 Kasım 2020 Cuma 22:15

İl Sağlık Müdürlüğü'nü ziyaret eden Vali Zülkif Dağlı, sağlık çalışanlarına destek verdi, filyasyon ekip sayısının artırılacağını açıkladı

Filyasyon ekip sayısı artacak
İl Sağlık Müdürlüğünü ziyaret eden Vali Zülkif Dağlı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç’tan Samsun’daki sağlık yatırımları, pandemi sürecinde ilimizdeki son durum ve bu anlamda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Dağlı, "Bu mücadelede sağlık çalışanlarımızın yeri ve önemi çok daha büyük. Onlar canlarını ortaya koyarak, halkımızın sağlığını korumak için aile sağlığı merkezlerinde, hastanelerde, filyasyon ekiplerinde yani sahanın her alanında görev alıp özverili bir çalışma sergiliyorlar. Birçoğu hastalık bulaştırma endişesiyle aylardır çocuklarına, anne, babalarına sarılamıyorlar. Gösterdikleri fedakârlığı kelimelerle ifade etmek zor. Bu anlamda kendilerine Sağlık İl Müdürümüz nezdinde, tek tek teşekkür etmek ve bu mücadelede her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum" dedi. 

EKİP SAYISI ARTACAK

Toplantıda virüsün hızlı yayılımını dikkate alarak, öncelikle sahada virüsün izini süren filyasyon ekiplerinin sayısının artırılması kararlaştırıldı. Dağlı, "Virüsün yayılımını ne kadar azaltır ve önünü kesersek hastanelerimizde yaşayacağımız olası yoğunluğun önünü kesmemiz de o kadar mümkün olur. Bu anlamda filyasyon çalışmaları bizim için büyük önem taşıyor. Şu an 202 filyasyon ekimiz sahada görev yürütüyor. Bu ekiplere kamu kurumlarımızdan çalışanlarımızı da ekleyerek filyasyon ekiplerimizi artıracağız. Bu kapsamda Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 50 şoför arkadaşımızı da Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimize dâhil ediyoruz. Ayrıca şimdiye kadar 47 araçla desteklediğimiz Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimize araç desteğinin artırılması kararını da aldık. Hem kiralama yöntemi hem de kamu kurumlarımızdaki araç envanterleri yeniden değerlendirerek Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimize ilk etapta en az 20 araçlık bir destek daha vermeyi ve bu desteği zaman içinde artırmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.