Ercüment Ovalı, Bakan'a rağmen tekrarladı!
SAĞLIK // 18 Nisan 2020 Cumartesi 11:52

Labaratuvar çalışmalarını sürdüren Ercüment Ovalı, "Dornaz Alfa coronanın akciğerde oluşturduğu zarı yok ediyor" dedi

Ercüment Ovalı, Bakan'a rağmen tekrarladı!

"Dornaz alfa" açıklamasıyla tepkilerin odağındaki isim olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan ‘Altın vuruş" açıklaması

Kovid-19’a karşı ekibiyle birlikte laboratuvarda çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, kistik fibroziz denen hastalıkta yıllardır kullanılan “dornaz alfa” etken maddeli ilacın, koronavirüs tedavisinde laboratuvarda “mucizevi sonuçlar” gösterdiğini açıkladı. Laboratuvar çalışmalarında bu ilacın hastalığın akciğer üzerinde oluşturduğu zarı yok ederek hastaların nefes almalarını sağlayabileceğini belirten Ovalı, 23 Nisan’da “altın vuruş” dediği çalışmanın detaylarını paylaşacağını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada isim vermeden Ovalı'ya tepki göstermişti. Koca, "Sosyal medya üzerinden kimsenin umudu ile oynanamaz" ifadelerini kullanmıştı.

Ovalı, "Kistik fibrozis hastalığında yıllardır kullanılan bir ilaç. Bu ilacı test ettik ve sonuçlar dramatik gelince 23 Nisan'ı beklemenin yazık olacağına karar verdim" diye anlattı. Ovalı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ilaç o zarı parçalıyor ve hasta nefes almaya başlıyor. Bağışıklığa, hastalığı yenmesi için süre sağlıyor. Öldürücü olan kısmı yok ettiğinizde zaten gerisini bağışıklık hallediyor. Bu laboratuvardan çıkan bir sonuç. Klinikte acil koduyla test edilmesi gerekiyor. Aşı da çıkacak göreceksiniz."

Çıkış noktasının kendilerinin yaptığı eski deneyler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ovalı, "Şimdi bu projeyi acil koduyla Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'na (TUSEB) yüklüyoruz. Bu altın vuruşumuzdu, altın ürünümüz. İlaç o kadar etkili ki, çok kısa sürede hastaların düzelmesini umut ediyoruz" diye konuştu.