Diyet yapanlara ’aşure’ formülü
SAĞLIK // 2 Ekim 2017 Pazartesi 17:28

Diyetisyen Cansu Kargu, diyette olup da aşure tüketmek isteyenlere önerilerde bulunarak,"Diyet yapanların aşurenizi ana öğün yerine tüketip o gün kendinize böyle manevi değeri yüksek bir şımartma yapabilirsiniz. Ya da arada tatlı yerine yiyebilir, gün içerisindeki ekmek ve ekmek yerine geçen besinlerden, doğal şeker kaynağı meyvenizden kısıtlama yaparak telafi etmeye çalışabilirsiniz" dedi.

Diyet yapanlara ’aşure’ formülü
Muharrem ayı dolayısı ile evlerde yapılan aşurenin yanı sıra belediyeler, vakıflar ve özel kuruluşlar tarafından vatandaşlara aşure ikramı yapılırken, diyette olanların aşureyi ne kadar tüketebileceği sorusunun cevabını uzmanı verdi. Diyetisyen Cansu Kargu, diyet yapanların maneviyatı yüksek olan aşureyi bugüne özel tüketebileceklerini ifade ederek,"Aşure diğer tatlılar gibi basit karbonhidrat dediğimiz kalitesiz karbonhidrat yerine kalorisini kompleks karbonhidrattan ve zengin meyve içeriğinden dolayı vitamin ve mineralden alıyor. İçeriğindeki aşurelik buğday ise B grubu vitaminlerinde zengin ve bu sebeple faydalı bir tatlı. Ancak faydalı olması maalesef sınırsız ekstra tüketilebilecek bir tatlı olduğu anlamına gelmiyor. Orta boy bir kase aşure 350-400 kalori civarında. Bunu diyet menüsünde sonraki öğünde telafi etmek imkansız" dedi.

Diyet yapanlara aşure tüketimi ile ilgili önerilerde bulunan Kargu,"Diyet yapanların aşurenizi ana öğün yerine tüketip o gün kendinize böyle manevi değeri yüksek bir şımartma yapabilirsiniz. Ya da arada tatlı yerine yiyebilir, gün içerisindeki ekmek ve ekmek yerine geçen besinlerden, doğal şeker kaynağı meyvenizden kısıtlama yaparak telafi etmeye çalışabilirsiniz. Fakat tam anlamıyla yine karşılayamamış olma ihtimaliniz yüksek. O yüzden imkanı olanlar aşure tükettiği gün içerisindeki fiziksel aktivite düzeyini artırabilirlerse çok daha iyi olur" diye konuştu.