'Diş çürüğü kalp krizini tetikliyor'
SAĞLIK // 3 Mart 2017 Cuma 13:50

Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekerek, ağızdaki çürük dişlerin kalp krizini tetiklediğini söyledi.

'Diş çürüğü kalp krizini tetikliyor'
Ağız ve diş sağlığının tüm vücuda etki ettiğinin altını çizen Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, “Dişlerin sağlıklı olması genel sağlığın bir parçasıdır. Dişlerimizin sağlıklı olması vücudumuzun da sağlıklı olmasına etki eder. Ağızda oluşan diş çürükleri zamanla iltihaba yol açar ve bu iltihaplar kan yoluyla böbreklerimize, kalbimize, gözlerimize ve vücuttaki tüm organlarımıza etki ederek bu organlarda sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle çürük diş nedeniyle ağızda oluşan iltihaplar zamanla kalp yoluna giden damarların tıkanmalarına neden olur ve kalp krizini tetikler” dedi.

Ağızdaki diş eksikliğinin zararları hakkında da bilgi veren Abdullah İlker, "İlk olarak bu durum yeme ve içme sorunlarını beraberinde getirerek, sindirim sisteminin etkilenmesine ve sağlığın bozulmasına neden olur. İkinci olarak ise diş eksikliği konuşmalarda bozukluklara neden olur. Kişide dil dönmemeleri ve buna bağlı psikolojik travmalar meydana gelebilir. Vatandaşlarımız mümkün olduğu kadar ağız ve diş sağlığına dikkat etmelidir. Diş hekimleri olarak hastalarımız bize sadece sağlık sorunlarından dolayı gelmiyor. Son günlerde estetik olayı ön plana çıktı. Artık diş estetikleri de toplumda yaygın bir hale geldi. Dişlerinin daha güzel görünmesi ve güzel gülüşlere sahip olabilmek için diş estetiği yaptıran vatandaşlarımız da var. Diş hekimleri olarak vatandaşlarımıza uyarımız her gün mutlaka günde 2 kere dişlerini fırçalamalarıdır. Ağız sağlığının başında dişleri fırçalamak gelir” diye konuştu.